"Vrijeme mržnje, diskriminacije i patnje za građane Kosova treba biti prošlost. Došlo je vrijeme međuetničkog povjerenja, integracija i općeg napretka", rekao je u skupštini novoizabrani premijer Ceku.
On je pozvao Albance da posvete svu pozornost manjinama i ostvarivanju njihovih prava jer je to i u interesu većine. Obraćajući se kosovskim Srbima na srpskom, Ceku je rekao da Kosovo "pripada svima" i pozvao ih da sudjeluju u kosovskim institucijama. "Svi zajedno ćemo stvoriti društvo koje jamči slobodu, ravnopravnost, gospodarski napredak svakome bez obzira na nacionalnu pripadnost", rekao je Ceku.
Agim Çeku će voditi vladu uglavnom u istom sastavu kakva je bila vlada njegova prethodnika Bajrama Kosumija. Novine su da u vladi više nije dosadašnji zamjenik premijera Adem Salihaj te da su osnovana dva nova ministarstva, pa je za ministra unutarnjih poslova imenovan Fatmir Rexhepi iz Demokratskog saveza Kosova a za ministra pravde Jonuz Salihaj iz Alijanse za budućnost Kosova.
Odluku o novim ministarstvima donio je UNMIK prije dva mjeseca tako da kosovska vlada sada ima 14 ministarstava, ali još nema ministarstva vanjskih poslova i obrane čije moguće osnivanje ovisi o konačnom statusu Kosova.
Zbog nedovoljnih promjena u sastavu vlade, koje su nazvali "kozmetičkim", zastupnici glavnih oporbenih stranaka, Demokratske partije Kosova Hashima Thaqia i Reformističke stranke- Ora Vetona Surroia, nisu glasovali za vladu Agima Cekua.
Mjesto ministra poljoprivrede ostalo je prazno kao i u prijašnjoj vladi jer je ono rezervirano za Srpsku listu za Kosovo i Metohiju koja i dalje bojkotira kosovske institucije.
Dužnost zapovjednika Kosovskog zaštitnog korpusa (KZK) od Agima Cekua preuzeo je njegov dosadašnji zamjenik Sulejman Selimi. Odluku o tome donio je voditelj UNMIK-a Soren Jessen Petersen koji je Selimija istodobno promaknuo u čin general-pukovnika.
Na svečanosti primopredaje dužnosti, predsjednik Kosova Fatmir Sejdiu odlikovao je Cekua visokim odličjem za zasluge u razvoju Kosovskog zaštitnog korpusa.
Kosovski zaštitni korpus je osnovan u ljeto 1999. godine preustrojem bivše Oslobodilačke vojske Kosova i trenutačno ima oko tri tisuće aktivnih pripadnika.
O Kosovskom zaštitnom korpusu kosovski dužnosnici sve češće govore kao o budućoj vojsci Kosova kad ono postane, kako očekuju, neovisna suverena država.