"Danas u Europi, a vjerojatno ni u cijelom svijetu, ne postoji nijedan predsjednik vlade koji je optužen da je počinitelj ratnih zločina. Za Vladu Srbije je u potpunosti neprihvatljivo da čovjek kojem bi se moralo suditi zbog ratnih zločina bude izabran ili može biti izabran na bilo koju političku funkciju. Odgovorni predstavnici međunarodne zajednice koji su zaduženi za Kosovo i Metohiju imaju obvezu štititi elementarne civilizacijske norme i spriječiti da se izborom Agima Qekua izvrgnu ruglu vrijednosti na kojima je zasnovano demokratsko društvo", kazao je u petak šef Ureda za medije Vlade Srbije Srđan Đurić za Radio B92.
Predsjednik Srbije Boris Tadić kazao je novinarima da Srbija ne bira predsjednika kosovske Vlade, ali da nije dobro da "bivši ratnici" postaju politički lideri, te je izrazio nadu da - što god odlučile kosovske institucije - to "neće dovesti do destabilizacije čitave regije i ugrožavanja srpske etničke zajednice na Kosovu".
Ministar vanjskih poslova Srbije i Crne Gore Vuk Drašković kratko je komentirao novinarima da je pitanje koga će nadležni organi Kosova izabrati za premijera "u isključivoj nadležnosti ljudi na Kosovu".
Predsjednica Koordinacijskog centra Sanda Rašković Ivić u izboru Qekua vidi znak da je "albanska strana izgubila živce i da je krenula u radikalizaciju". "Može se raditi o radikalizaciji albanske političke scene ili o obračunu klanova. I jedno i drugo je loša poruka u vrijeme kad se trebamo o nečemu dogovarati i kad stvari trebaju proizlaziti iz kompromisa, a ne iz zastrašivanja. Svaka radikalizacija je zastrašivanje", kazala je ona Radiju B92.
Član beogradskog tima za pregovore o statusu Kosova Goran Bogdanović izjavio je za isti Radio da promjene u Prištini predstavljaju forsiranje radikalnih opcija kosovskih Albanaca, te da izbor Qekua navodi na zaključak da Albanci odustaju od kompromisa u pregovorima: "Smatramo da je to još jedna provokacija prema Srbima i naravno da s takvim čovjekom rijetko tko može sjesti i razgovarati s obzirom na činjenicu za što je sve optužen", kaže Bogdanović.
Optužnica podignuta u Srbiji Qekua, kao zapovjednika bivše Oslobodilačke vojske Kosova, na osnovu zapovjedne odgovornosti tereti za ubojstvo 669 Srba i 18 pripadnika drugih nacionalnih manjina, 518 teških povreda i ranjavanja i 584 otmice.
Srbijanske vlasti su 2002. godine za Agimom Qekuom raspisale međunarodnu tjeralicu, na osnovu koje je dva puta bio uhićen, prvi puta u Ljubljani 2003. godine, a drugi puta u Budimpešti godinu dana poslije, ali je oba puta nakon kratkog zadržavanja pušten.