Za to su kazneno djelo osumnjičena petorica od osam bivših vojnih policajaca koje je Županijski sud u Splitu prije dva tjedna nepravomoćno proglasio krivima i osudio na zatvorske kazne od šest do osam godina za ratni zločin počinjen nad civilima u tom razdoblju.
Većina tih svjedoka - oštećenika, bivših pripadnika paravojnih postrojba iz Hrvatske i bivše JNA, dala je iskaze i u tom sudskom postupku o svojim spoznajama o zlostavljanju i ubojstvu dvojice muškaraca civila u Lori, a i sami su kao ratni zarobljenici, prema vlastitim izjavama u medijima i pismima poslanim Odvjetništu, "bili izloženi raznim oblicima psihičkog i fizičkog zlostavljanja".
Splitskom tužitelju, koji u Beogradu boravi od 6. ožujka, trebali su dati iskaze o tome te o ubojstvu trojice zatočenika u Lori godine 1992.
Tužiteljstvo očekuje da će, nakon što ispita sve svjedoke, imati dovoljno elemenata za podizanje još jedne optužnice, ovaj put za ratni zločin nad ratnim zarobljenicima i kršenje međunarodnoga ratnog prava, protiv tadašnjeg zapovjednika vojnog zatvora Lore Tomislava Duića te protiv njegova zamjenika Tonča Vrkića i zatvorskih stražara Emilija Bungura, Ante Gudića i Anđelka Botića.
Sumnjiči ih se da su dopuštali i sudjelovali u zlostavljanju zatvorenika te ih, suprotno Ženevskoj konvenciji, podvrgnuli ponižavanju, mučenju i torturi, od čega su trojica zatvorenika umrla u još nerazjašnjenim okolnostima.
Branitelji petorice osumnjičenika, premda su primili pozive, nisu otputovali u Beograd jer, kako su rekli, ondje "nemaju što tražiti budući da ne mogu izravno sudjelovati u ispitivanju, a i protive se svjedočenju ratnih zločinaca protiv hrvatskih branitelja, što su isticali i tijekom prvog suđenja".
Na Specijalnom sudu za ratne zločine u Beogradu nije bio ni istražni sudac Županijskog suda u Splitu Neven Cambi, koji vodi istražni postupak protiv petorice osumnjičenika. Kako se doznaje na Sudu u Splitu, da bi se svjedoci ispitali, nije potrebna ni njegova nazočnost ni nazočnost branitelja.
U tom se postupku kao svjedoci trebaju pojaviti i pripadnici rezervnog sastava bivše JNA iz Trebinja (BiH) te pripadnici zloglasnih postrojba tzv. "Belih orlova" i "Kninskog korpusa", koji su bili pod zapovjedništvom Željka Ražnatovića Arkana i generala Ratka Mladića, a u Loru su dovedeni nakon što su zarobljeni u Hrvatskoj i BiH, te oni koji su svjedočili i u postupku za ratni zločin nad civilima.
Osumnjičeni Duić i Bungur u bijegu su od rujna prošle godine, kada je, na temelju odluke Vrhovnog suda koji je ukinuo oslobađajuću presudu iz 2002., postupak za ratni zločin nad civilima obnovljen i kada im je određen pritvor. Vrkić, Gudić i Botić bili su pritvoreni i bili su nazočni na suđenju.
Duić i Vrkić nepravomoćno su prije dva tjedna osuđeni na osam godina zatvora, a ostala trojica na po šest godina. Pritvor im je produljen, a za ostalima je na snazi tjeralica.
Pismeni otpravak presude stranke još nisu zaprimile pa Vrhovnom sudu još nisu niti poslane najavljene žalbe.