"Na taj način, ovaj postupak i izrečena presuda predstavljaju veliki korak naprijed u odnosu na prvo suđenje, koje je vodio sudac Slavko Lozina i koje je završeno donošenjem oslobađajuće presude", ocjenjuje FHP. U priopćenju se dodaje da "činjenice da se četvorica optuženih i dalje nalaze u bijegu, da se u preciziranoj optužnici navodi da su u izvršenju zločina sudjelovale i nepoznate osobe, te da je u tijeku istraga za zločine nad ratnim zarobljenicima, ukazuju da je to suđenje zapravo tek početak otkrivanja istine i utvrđivanja odgovornosti za događanja u Lori tijekom 1992. godine".
FHP u priopćenju podsjeća da su na suđenju u Splitu saslušani i svjedoci iz Srbije i Bosne i Hercegovine, te da su njihova svjedočenja bila "ključna za utvrđivanje činjenica o događajima koji su predmet optužnice".
"Ta činjenica još jednom ukazuje na obvezu država u regiji na stalno unapređenje suradnje u cilju osiguranja pravde za žrtve i odgovornosti za počinjena nedjela", ocjena je FHP-a, koji "bez obzira na značajan pomak u ovom ponovljenom postupku" uočava i dva problema- zastrašivanje svjedoka iz Hrvatske i njihovu nespremnost da otvoreno i slobodno svjedoče, te neprimjereno ponašanje pojedinih branitelja u postupku.
Pojedini branitelji su se "tijekom gotovo cijelog ponovljenog postupka ponašali neprimjereno, iskazivali političke stavove i vrijeđali svjedoke iz Srbije i BiH", zaključuje svoju ocjenu FHP, dodajući da "nažalost, sudsko vijeće nije uvijek reagiralo pravodobno u tim situacijama".
FHP, na čijem je čelu Nataša Kandić, osim uloge promatrača na suđenjima za ratne zločine u zemljama regije, pred Specijalnim sudom za ratne zločine u Beogradu zastupa obitelji žrtava u postupcima koji su u tijeku.