Zahvaljujući za nagradu Habermas je održao gorljivi pledoaje za snažnu i ujedinjenu Europu. Zatražio je "učinkovitu Europu koja nastupa jedinstveno". U odnosu na Europski ustav, Habermas je rezerviran: "Može li se još spasiti, nije moja stvar. Loptica je sad prebačena pojedinim vladama." Ali, istodobno je po Habermasovu mišljenju važno izvući se iz paralize koja je nastala nakon što je ustav na referendumima u Nizozemskoj i Francuskoj odbačen.
Ipak, usprkos svemu, Habermas je optimističan glede europske perspektive. "Kad bi se doista održali izbori za Europu - a predizbornom bi kampanjom dominirale doista europske teme - mislim da bi se većina zemalja članica, a sigurno većina europskog stanovništva izjasnila za Europu".
Habermas je zatražio i vraćanje i jačanje političkog kreiranja i donošenja odluka Europskoj uniji jer će se inače, kako je istaknuo, tvorevina ujedinjene Europe izgubiti pretvorajući se u difuznu, proširenu zonu slobodne trgovine.
Habermas se izjasnio i o aktualnim sukobima zapadnih i islamskih vrijednosnih sustava i svjetonazora. "Ne vjerujem da postoji sukob kultura i civilizacija", kategorički je ustvrdio jedan od idejnih predvodnika studentskih pokreta 1968. u Njemačkoj, filozof blizak marksističkoj ideologiji, Juergen Habermas.
Uvijek će dolaziti do različitih radikalizacija, kaže Habermas. Međutim, islam je sasvim normalan element svih zapadnih država. "U potpunosti isključiti islam iz svega: bio bi to bumerang koji bi nam se obio o glavu", drži Habermas.
Govoreći o sukobu nastalom objavljivanjem karikatura muslimanskog proroka Muhameda u zapadnim medijima, Habermas je rekao da Europa treba "samosvjesno" braniti svoje vrijednosti. A, "naše su vrijednosti zapisane u našim ustavima". Sve stranke koje djeluju na temelju ustavnih načela "mogu voditi i dijalog, sudjelovati u ravnopravnim diskusijama. Što nikako ne znači da će sami postati fundamentalistima", smatra njemački filozof. Nacionalizam je, naglašava, uvijek obrambena reakcija, ali se uvijek prvo mora pomesti pred vlastitim pragom.
Govoreći o položaju intelektualca u današnjoj medijskoj javnosti proširenoj televizijom i internetom, Habermas je rekao kako njegova uloga ostaje ista kao i prije, ona leži u njegovoj "avangardnoj intuiciji za ono relevantno". "Intelektualac se mora znati i smjeti još uzrujati - a pritom treba zadržati toliko moći političke prosudbe da ne reagira pretjerano", kazao je Habermas.