"Hitno je potrebno poduprijeti dijalog između kultura i vjera, i to jačati dijalog s muslimanima u Europi kao i između Europe i muslimanskog svijeta", kazala je ministrica Plassnik. Dodala je da je sloboda izražavanja mišljenja temeljno pravo zapadnog demokratskog društva, uz istodobno poštivanje različitih vjera i kultura.
Austrijska ministrica osudila je napade na europska veleposlanstva i urede u pojedinim državama muslimanskog svijeta. "Svaka vrsta nasilja za nas je apsolutno neprihvatljiva", rekla je Plassnik. Dodala je kako su događaji posljednjih dana nažalost pokazali nedostatak dijaloga između Zapada i islamskog svijeta, što je za obje strane izazov, ali, kako je rekla, "ne smijemo nikako prepustiti riječ ekstremistima".
Prema riječima austrijske šefice diplomacije, važno da je dijalog počeo. "Ovo je bio prvi korak, a slijedit će ga i druge aktivnosti za vrijeme austrijskog predsjedanja Europskom unijom", najavila je.
Ona je istaknula da je Austriji posebno stalo do promicanja dijaloga različitih kultura i vjera te je izrazila nadu da će svaki sudionik današnjeg sastanka u svom okružju dati poticaj, posebno mladim ljudima, koji bi trebao voditi promicanju dijaloga.
Na izvanrednom sastanku u Beču, na poziv austrijske ministrice vanjskih poslova Ursule Plassnik, sudjelovali su danski ministar vanjskih poslova Per Sting Moeller, čelnici islamskih zajednica: Bosne i Hercegovine Mustafa Cerić, Sirije Ahmad Bader Hassoun, predsjednik islamske zajednice u Austriji Anas Shakfek, te biskup Loland-Falstera (danska narodna crkva) Steen Skovsgaard.