Kroz stručna predavanja i radionice u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Dubrovniku građani će se moći upoznati s najnovijim dostignućima u istraživanju mozga i mogućnostima liječenja bolesti mozga kod nas i u svijetu.
"Teret mentalnih i duševnih bolesti za obitelj i cijelo društvo puno je veći nego kod drugih bolesti, a njihovo je liječenje veliko ekonomsko opterećenje za društvo", istaknuo je direktor Hrvatskog instituta za istraživanje mozga Ivica Kostović, te predsjednik Hrvatskog društva za neuroznanost, koji su organizatori akcije "Tjedan mozga".
Bolesti mozga u Europi čine 35 posto sveukupnih godišnjih troškova i opterećenja uzrokovanih bolestima. U Hrvatskoj je depresija najčešći duševni poremećaj od kojega godišnje oboli 5 posto stanovništva, što je više od 220.000 ljudi, napominje Kostović.
Oštećenja živčanog sustava i osjetnih organa glavni su uzrok kronične nesposobnosti i invalidnosti, a vrlo je velik broj bolesti mozga koje ljudi ne percipiraju kao takve. Tu spadaju sve bolesti ovisnosti, poremećaji spavanja, neuroendokrine bolesti, cerebralna paraliza kod djece, sve do velikih skupina neurodegenerativnih bolesti vezanih uz starost.
"Sredstva koja se ulažu u istraživanje, spriječavanje ili liječenje bolesti mozga trebaju biti puno veća s obzirom na učestalost, ozbiljnost i posljedice koje te bolesti uzrokuju", istaknuo je Kostović.