Po tom ugovoru, koji su potpisali Slovenija, Hrvatska, BiH i Srbija i Crna Gora, uređuje se pravni status Save kao međunarodne rijeke, uspostavlja se međunarodni režim nad Savom i njezinom plovnim putem.
Predviđa se osnivanje Međunarodne komisije za sliv rijeke Save sa sjedištem u Zagrebu, gdje će djelovati i stalno tajništvo te međunarodne organizacije.
Komisija će se baviti reguliranjem plovidbe rijekom, integralnim upravljanjem vodnog sliva, poslovima na području navodnjavanja, održavanja plovnog puta, zaštite od onečišćenja i poplava, itd.
Predloženu ratifikaciju podržali su svi klubovi, ocjenjujući ugovor značajnim doprinosom međunarodnoj suradnji u regiji na području upravljanja vodama.
Ivica Pančić (SDP) upitao je kako Vlada kani početi najavljenu gradnju kanala Sava-Dunav budući da se vrijednost tog projekta procjenjuje na oko 4,5 milijardi kuna, a proračunom nisu predviđena nikakva sredstva da bi gradnja uopće počela.
Odgovorio mu je Marko Širac (HDZ), poručivši da se takav kanal gradi godinama, da je, primjerice, Njemačka kanal Rajna-Dunav gradila 80 godina, uvjeren da će Vlada osigurati potrebna sredstva kada to bude moguće.
Iako podupire ugovor, Jakša Marasović (HNS) ne očekuje velike učinke od Komisije, jer se njezin rad, kaže, svodi tek na formu, a Hrvatska od osamostaljenja nije, tvrdi, dostatno održavala ni objekte zaštite od poplava, a kamoli plovni put Save.
Zastupnici su u kratkoj raspravi poduprli i predloženu ratifikaciju izmjena Protokola Konvencije o zaštiti mora od onečišćenja s kopna, po kojemu bi sve države potpisnice morale dobiti potpunu i pravovremenu informaciju o onečišćenju i utjecaju na okoliš, te aktivnostima koje se poduzimaju na otklanjanje onečišćenja.
Bez rasprave prošao je prijedlog potvrđivanja Statuta Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga.