"Raspravno vijeće proglašava vas krivim za nepoštivanje suda i izriče svakom novčanu kaznu od 15.000 eura, koje moraju platiti tajniku suda u roku od 30 dana", kazao je predsjedavajući raspravnog vijeća korejski sudac O-Gon Kwon izričući presudu.
Marijačić i Rebić iskoristili su pravo da ne budu nazočni na izricanju presude, a njihovi branitelji Marin Ivanović i Krešimir Krsnik su nakon izlaska iz sudnice najavili žalbe na presudu.
U obrazloženju presude navodi se da su Marijačić i Rebić krivi za nepoštivanje suda zbog objavljivanja imena i iskaza zaštićenog haškog svjedoka sa suđenja Tihomiru Blaškiću, u "Hrvatskom listu" 18. studenoga 2004., čime su prekršili nalog Blaškićevog sudskog vijeća od 16. prosinca 1997. o svjedočenju na zatvorenoj sjednici.
Radilo se o iskazu nizozemskog časnika UNPROFOR-a Johannesa van Kuijka o neuspješnom pokušaju haškog optuženika Miroslava Brale Cicka da se ranije te godine preda UNPROFOR-u u bazi kraj Viteza.
Marijačić i Rebić krivi su zbog "svjesnog i hotimičnog ometanja provođenja pravde" objavljivanjem zaštićenih informacija protivno sudakom nalogu, čime su prekršili Pravila 77. Pravilnika o postupku i dokazima ICTY-a, navodi se u obrazloženju. Pravilo 77. za nepoštivanje suda predviđa kaznu do sedam godina zatvora ili novčanu kaznu od 100.000 eura.
"Namjeran i smišljen način na koji su prekšili nalog ozbiljna je stvar koja umanjuje autoritet sudskog vijeća u predmetu Blaškić i može narušiti povjerenje javnosti u učinkovitost rada suda", ističe se u obrazloženju presude.
Umirovljeni general Markica Rebić, bivši savjetnik predsjednika za nacionalnu sigurnost, proglašen je krivim zbog otkrivanja tajnih dokumenata Marijačiću, a on zbog njihovog objavljivanja.
Vijeće je utvrdilo kako su obojica znala da objavljuju povjerljive informacije, o čemu govori i spominjanje "Tajnog dokumenta" u naslovu, navodi iz intervjua koji je Rebić dao u istom broju, kao i jedan kasniji Marijačićev članak u kojem je naveo kako su on i Rebić dugo razmišljali o mogućem objavljivanju, kazao je sudac Kwon.
Vijeće je utvrdilo da se na Marijačića i Rebića, te na "Hrvatski list", nisu odnosila dva druga naloga o zaštiti svjedoka sa suđenja Blaškiću, jedna usmeni iz 1997. i drugi pisani iz 2000., za čije ih je kršenje također teretila optužba.
Sudska vijeća ICTY-a do sada su protiv 18 osoba pokrenula postupke za nepoštivanje suda, među kojima su optuženici, odvjetnici, svjedoci, novinari i drugi optuženi za zastraživanje svjedoka, odbijanje svjedočenja, otkrivanje povjerljivih dokumenata suda i kršenje zaštitinih mjera. Među njima su i hrvatski novinari Josip Jović, Domagoj Margetić, Stjepan Šešelj i Marijan Križić protiv kojih je postupak još u predraspravnoj fazi.