Na tragu velikih nesreća u posljednjih više od godinu dana poput istočnoazijskog tsunamija, uragana Katrina i potresa u Pakistanu UN-ov Ured za koordinaciju humanitarnih pitanja objavio je pokretanje novog Središnjeg fonda za reakciju u slučaju kriza.
Fondu je 36 donatora obećalo 256 milijuna dolara, a među zemljama donatorima je i Hrvatska.
Glavni tajnik UN-a Kofi Annan rekao je kako je već predugo humanitarna pomoć za žrtve katastrofa čekala da se nesreće dogode kako bi počela reagirati. "Umjesto čekanja da novac dođe, ovaj fond će nam omogućiti da odmah rasporedimo osoblje, robu i usluge kada je najviše života na kocki", rekao je Annan u stožeru UN-a u New Yorku.
Hrvatska, i sama nekad primatelj humanitarne pomoći, aktivno je podržala uspostavu fonda koji je konsenzusom odobrila Opća skupština UN-a 15. prosinca prošle godine.
Stalna hrvatska predstavnica pri UN-u Mirjana Mladineo rekla je kako će novi fond znatno unaprijediti humanitarne akcije Ujedinjenih naroda zbog čega ga je Hrvatska i podržala.
"Kao mala zemlja koja je izašla iz sukoba, mi smo jako svjesni važnosti humanitarne pomoći", rekla je Mladineo.
"To je razlog zašto smo, razmjerno našim mogućnostima, pridonijeli Fondu i nastavit ćemo to sve više činiti narednih godina", rekla je ona.
Velika Britanija najveći je donator fonda sa 70 milijuna dolara, a slijedi Švedska s 41 milijun dolara i Norveška s 30 milijuna dolara. Sjedinjene Države su obećale fondu 10 milijuna dolara.
Hrvatska je dala fondu 5.000 dolara, uobičajen doprinos zemalja slične ekonomske snage.
Fond koji se oslanja na dragovoljne doprinose i teži dostići 500 milijuna dolara, želi osigurati brzo početno financiranje za pomoć u iznenadnim katastrofama kao i u zaboravljenim ili zanemarenim krizama poput suše u Africi.