"Rezultati naših istraživanja pokazuju da se voda može piti bez ikakvih problema te da nema nikakvih opasnosti", izjavila je za Radio Herceg Bosne Nives Štambuk Giljanović iz Zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije iz Splita.
Dr. Zdenko Schmidt iz Zavoda za javno zdravstvo grada Zagreba je objasnio da su u ulju, koje se izlilo u Neretvu, zanemarive količine toksičnih sastojaka te da se oni otapaju u ulju. "Zanemariva je mogućnost da toksični elementi prijeđu u vodu pa prema tome nema opasnosti za okoliš od izlivenog ulja", rekao je Schmidt.
Direktor poduzeća "Vodovod" u Mostaru Mile Puljić izvijestio je da je u četvrtak u predvečernjim satima nakon višednevne zabrane ponovno odobrena voda za piće iz vodocrpilišta Studenac kojim se opskrbljuje mostarsko područje. Voda za piće odobrena je u srijedu i iz vodocrpilišta Bjelave i Biletić polje iz kojih se opskrbljuju građani područja općina Čapljina i Čitluk.
Od četiri vodocrpilišta iz kojih je nakon izlijevanja ulja iz skladišta HI Jablanica bilo zabranjeno korištenje vode za piće ta zabrana je na snazi samo za vodocrpilište Salakovac koje je najbliže mjestu gdje se ulje izlilo u Neretvu.