Helft je govoreći o slobodi u suvremenoj francuskoj poeziji te slobodi pisanja i misli u odnosu na novinstvo napomenula kako poezija može doći na televizijski zaslon samo ako se može vizualizirati.
"Sramota je da jedna od najplemenitijih ljudskih djelatnosti opstoji tako u ilegali", rekla je, dodavši kako ima pjesnika koji simplificiraju poeziju samo da bi došli u medije, a drugi su "glasnogovrnici politika" svojih zemalja. Takva je danas arapska poezija, koja je u ekstremnim zemljama odurna, rekla je.
Smatra kako će postojati ljudska drama sve dok u udžbenicima ne bude napisana ista univerzalna povijest. Šoa ne znači isto Kinezima kao i meni, kojoj su roditelji bili deportirani, rekla je, dodavši kako moramo stvoriti povijest koja bi bila univerzalna.
Govoreći o spektaklu dobrovoljnoga ropstva, profesor sociologije na zagrebačkom Tekstilno-tehnološkom fakultetu Žarko Paić ocijenio je kako se danas više ne može govoriti o totalitarizmu.
Država, vođa i koncentracijski logori su značajke totalitarne države, pojasnio je, dodavši kako ironija i cinizam nisu više medijska sredstva.
Po njegovim riječima strategija je današnjih medija ovladavanje svim dijelovima života. Oni su perverzna realizacija ideologije i kulture, rekao je.
"Nalazimo se u dobu manipulacija korporativnih medija", kaže Paić i napominje kako "globalna policija lagano ulazi u nacionalne sustave sigurnosti".
Pokušaje dekriminalizacije klevete u medijima drži sramotnim. Taj bi čin označio izjednačavanje istine i laži, rekao je.
Antun Vujić, saborski zastupnik i bivši ministar kulture, ocijenio je kako totalitarizam, bez obzira na ideologiju, ipak postoji.
"U medijima se snažno isprepliću interesi moći i vlasti", ustvrdio je, dodavši kako se to očituje u tzv. medijskom nakladništvu koje proizvodi medijske pisce.
Predsjednik HDP-a Velimir Visković poručio je onima koji su, kako je rekao, očekivali Matiju Bećkovića da će se o medijima razgovarati na intelektualnoj razini.
Glavni urednik Europskoga glasnika, književnik Dražen Katunarić smatra da današnjim društvom "totalitarno vladaju mediji", koji se nalaze u rukama male skupine ljudi. To potkopava slobodu tiska i slobodu uopće, rekao je.
Na simpoziju kojem je nazočilo ukupno petnaestak ljudi danas će govoriti i Sydney Lea, Iztok Osojnik, Sanjin Dragojević, Geraldine Muhlmann i Philippe Breton.