FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Na istoku Europe i dalje nostalgija za komunizmom

Autor: ;mtro;
BUDIMPEŠTA, 8. ožujka 2006. (Hina/AFP) - Bivše komunističke zemljeEurope su i dalje nostalgične prema bivšem režimu, izvijestio je usrijedu Institut za socijalna istraživanja (TARKI) u Budimpešti nakonistraživanja u jedanaest zemalja.
BUDIMPEŠTA, 8. ožujka 2006. (Hina/AFP) - Bivše komunističke zemlje Europe su i dalje nostalgične prema bivšem režimu, izvijestio je u srijedu Institut za socijalna istraživanja (TARKI) u Budimpešti nakon istraživanja u jedanaest zemalja.

Prema tom ispitivanju provedenom u Češkoj, Estoniji, Sloveniji, Bjelorusiji, Poljskoj, Slovačkoj, Bugarskoj, Ukrajini, Mađarskoj i Rumunjskoj četvrtina stanovništva priželjkuje povrat bivšeg komunističkog režima (24 posto), druga četvrtina se izjasnila za demokraciju (28 posto) i jedna trećina je ravnodušna prema sadašnjem režimu.

Ispitivanje "Barometar nove Europe" TARKI je proveo 2005. godine, tijekom koje je izmjerio nakonosti stanovništva prema političkim režimima u jednaest bivših komunističkih zemalja.

"Češka je jedina zemlja u kojoj je demokracija dobila većinu s 52 posto, a Estonija je druga zemlja najsklonija demokratskom režimu s 37 posto, precizira izvješće TARKI-ja.

Na dnu popisa se nalazi Rusija sa samo 13 posto sklonih demokraciji i 36 posto za bivši režim. Uz Ruse najnostalgičniji prema komunizmu su Bugari (38 posto) i Slovaci (31 posto).

Puno ravnodušnih je u Bjelorusiji (52 posto), Sloveniji (48 posto), Ukrajini (43 posto), Poljskoj (42 posto) i Mađarskoj (38 posto).

Promjene režima u tim zemaljama su se zbile tijekom 90-ih godina. Nakon toga su u svibnju 2004. Češka, Estonija, Slovenija, Poljska, Slovačka i Mađarska postale članice Europske unije. Bugarska i Rumunjska bi trebale ući u EU 2007. godine.

(Hina) xtm ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙