FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bruxelles: predstavljena četiri priručnika povijesti jugoistočne Europe

Autor: ;svuk;
BRUXELLES, 8. ožujka 2006. (Hina) - Četiri priručnika o povijestijugoistočne Europe, na kojima je radilo 60 povjesničara, predstavljenoje u srijedu u Bruxellesu na političkom forumu naslovljenom "pomirenjekroz obrazovanje".
BRUXELLES, 8. ožujka 2006. (Hina) - Četiri priručnika o povijesti jugoistočne Europe, na kojima je radilo 60 povjesničara, predstavljeno je u srijedu u Bruxellesu na političkom forumu naslovljenom "pomirenje kroz obrazovanje".

Riječ je o projektu Centra za demokraciju i pomirenje u jugoistočnoj Europi (CDRSEE) iz Soluna, uz podršku Pakta za stabilnost u jugoistočnoj Europi, njemačke socijaldemokratske zaklade Friedrich Ebert, State Departmenta, Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i njemačkog ministarstva vanjskih poslova.

U okviru toga projekta do sada su objavljene četiri knjige: Otomansko carstvo; Narodi i države jugoistočne Europe; Balkanski ratovi i Drugi svjetski rat. Posljednju od četiri knjige - Drugi svjetski rat, uredio je povjesničar iz Zagreba Krešimir Erdelja.

Autori projekta ističu da je njegova svrha postići pomirenje tako da se učenicima omogući sagledavanje povijesnih događaja iz više gledišta.

Izvršni direktor CRSEE-a Nenad Šebek istaknuo je da cilj ovoga projekta "nije zamijeniti postojeće udžbenike povijesti", nego želja da se pomogne predavačima povijesti u 11 zemalja jugoistočne Europe od Slovenije do Cipra te da se napravi odmak od "etnocentričnog pristupa povijesti".

U knjizi Narodi i države jugoistočne Europe, napravljena je kratka kronologija povijesnih događaja od 1762. do 2004. godine. Tako se za razdoblje 1991.-1995. navodi "rat između Srba i Hrvata u Hrvatskoj", od 1992.-1995. "građanski rat u Bosni i Hercegovini s velikom umiješanošću Jugoslavavenske armije i kasnije Srbije", a 1998. "rat na Kosovu između Albanske oslobodilačke armije i Jugoslavenske armije"

Šebek je rekao da je projekt u Hrvatskoj naišao na "pristojno ignoriranje", dok je u Srbiji dočekan vrlo dobro što je rezultiralo da su sve četiri knjige već prevedene na srpski jezik. Makedonija je također zainteresirana, rekao je Šebek i kao zanimljivost dodao da su se i Japanci zainteresirali da prevedu te knjige.

Posebni koordinator Pakta za stabilnost u jugoistočnoj Europi Erhard Busek izjavio je da se pomirenje ne može postići bez obrazovanja. "Ovaj projekt dolazi u pravom vrijeme jer proces pomirenja na Balkanu već kasni. Proces pomirenja usko je vezan uz europsku ideju, jer je i EU građena na pomirenju. Mi možemo napraviti puno u svim područjima, ali ako ne uspijemo ništa na području obrazovanja onda nismo postigli cilj", rekao je Busek dodajući da je "pogreška što EU među svoje odgovornosti za regiju nije uvrstila i obrazovanje.

Projekt će biti predstavljen i na neformalnom sastanku ministara obrazovanja zemalja članica EU-a i njihovih kolega iz jugoistočne Europe sredinom ovoga mjeseca u Beču.

(Hina) xsv ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙