Predsjedatelj Predsjedništva BiH Sulejman Tihić, koji se nalazi u službenom posjetu Bruxellesu, potvrdio je za ovaj list kako je u njegov ured u Sarajevu u utorak stiglo preliminarno mišljenje Venecijanskog povjerenstva, stručnog tijela Vijeća Europe. On je rekao da je od tri moguća rješenja kao najprihvatljivije ocijenjeno ono koje predviđa neizravan izbor u Parlamentu.
"Oni preferiraju taj indirektni izbor, no smatraju da ovaj prijedlog, kojega smo im poslali, ima mnogo ograničenja", kazao je Tihić.
Pritom je pojasnio kako stručnjaci Venecijanskog povjerenstva drže da postoje ozbiljne mogućnost blokade izbora pa predlažu da se iz tog postupka isključi Dom naroda. "Njihovo je stajalište da ovaj dom treba ukinuti ili mu smanjiti ovlasti, a ne jačati ga kao što bi bio slučaj s ovim modelom", kazao je Tihić.
Venecijansko povjerenstvo je također ocijenilo kako bi se kod biranja predsjednika BiH u Zastupničkom domu trebala eliminirati klauzula o tzv. entitetskoj većini zastupnika potrebnoj za potvrđivanje odluke.
Upravo je postojanje ovakve odredbe potaknulo hrvatske zastupnike u Parlamentu BiH da u utorak objave kako neće poduprijeti predložene ustavne promjene, jer drže kako očuvanje ovakvog načina glasovanja samo učvršćuje postojeće podjele u zemlji dajući entitetima puno veću ulogu nego što bi je objektivno trebali imati.
Predsjednici stranaka s hrvatskim predznakom koji su sudjelovali u pregovorima o ustavnim promjenama - Hrvatske demokratske zajednice BiH i Hrvatske narodne zajednice (HNZ) - Dragan Čović i Milenko Brkić - svoj potpis na sporazum o ustavnim promjenama uvjetovali su pak samo izmjenom sadašnjeg načina biranja članova Predsjedništva BiH, odnosno budućeg predsjednika države.
Temelj za to je dogovor da BiH ubuduće ima jednog predsjednika i dva dopredsjednika koji bi se rotirali svakih 16 mjeseci. Te bi osobe istodobno bile članovi kolektivnog Predsjedništva.
Čović i Brkić su tražili ili da se članovi Predsjedništva biraju s teritorija cijele države kao jedne izborne jedinice ili pak da se to obavlja neizravno u Parlamentu pa je to pitanje ostavljeno na prosudbu Venecijanskom povjerenstvu.
Venecijansko povjerenstvo odlučno je također na stajalištu da je sadašnji izbor članova Predsjedništva BiH - Srbin iz RS a Hrvat i Bošnjak iz Federacije - neodrživ jer je protivan temeljnim načelima Konvencije o ljudskim pravima i slobodama. Prema aktualnom modelu biranja državnog vrha BiH, šef države ne može postati Hrvat ili Bošnjak koji živi u Republici Srpskoj odnosno Srbin iz Federacije.
Preliminarno mišljenje o mogućim promjenama načina biranja državnog vrha BiH sačinila su četiri člana Venecijanskog povjerenstva, a trebalo bi biti razmatrano i formalno usvojeno na sjednici Povjerenstva 17. i 18. ožujka. Ustavne promjene u BiH morale bi se naći u parlamentarnoj proceduri najkasnije početkom travnja kako bi predložena rješenja na vrijeme postala amandmani na Ustav te primijenjeni na Izborni zakon.
Predloženim rješenjima nastavlja se odlučno suprotstavljati Haris Silajdžić i njegova Stranka za BiH (SBIH) uz potporu niza drugih manjih oporbenih stranaka.