Prema tom sporazumu Indija, koja je prvi put testirala nuklearno oružje 1974., pristala je razdvojiti svoj civilni od vojnog nuklearnog programa i omogućiti dolazak međunarodnih inspektora.
"Pripremamo popis 14 reaktora koje će moći obići inspektori (Međunarodne agencije za atomsku energiju, IAEA) između 2006. i 2014.", rekao je Singh u obraćanju parlamentu.
Time će se nuklearna sigurnost povećati s aktualnih 19 na budućih 65 posto, piše indijski dnevnik Deccan Herald iz Bangalorea i prenosi Singhove riječi da će vojni program biti isključen iz inspekcija.
"Integritet naše nuklearne doktrine i naša sposobnost da održimo minimalnu vjerodostojnu količinu nuklearnog oružja u svrhu odvraćanja primjereno je zaštićena. Nuklearnu politiku nastavit ćemo provoditi prema načelima suzdržanosti i odgovornosti", citira bangalorski dnevnik Singhove riječi.
"Indija će odabrati nuklearne reaktore koji će biti pregledani", rekao je Singh i dodao da je New Delhi dogovorio međunarodne inspekcije za sve svoje buduće atomske centrale.
Singh se obratio parlamentu nakon prošlotjednog posjeta američkog predsjednika Georgea W. Busha koji je došao zaključiti sporazum kojim se Indiji omogućuje kupnja opreme i pristup civilnoj nukelarnoj tehnologiji prijeko potrebnoj za proizvodnju energije.
Američki kritičari upozorili su, međutim, da se isključenjem vojnih pogona iz inspekcija dopušta Indiji izrada novih nuklearnih bombi te su optužili Busha da je tri desetljeća staru politiku neširenja nuklearnog oružja 'trampio' za sporazum s Indijom.
Optužbe odbacuju obje vlade tvrdeći da je Indija, koja nije potpisnica Međunarodnog sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, dosadašnjom praksom pokazala da provodi politiku neširenja nuklearnog oružja.
Sing je najavio da će New Delhi 2010. zatvoriti reaktor zvan CIRUS što su ga u civilne svrhe gradili Kanađani ali je počeo prerađivati plutonij sedamdesetih godina za vojnu tehnologiju.