Tijekom prvog posjeta Indiji američkog predsjednika Georgea W. Busha, on i indijski premijer Manmohan Singh izjavili su kako su postigli dogovor oko provedbe načelnog sporazuma o suradnji na području civilne nuklearne energije, sklopljenog 18. srpnja prošle godine u Washingtonu.
To je jedinstven sporazum u svjetskim okvirima, jer Indija, koja je prvi nuklearni pokus izvela još 1974. i koja se 1998. proglasila nuklearnom silom, nikad nije potpisala Sporazum o neširenju nuklearnog oružja (NPT).
Činjenica da nije potpisnica NPT-a Indiji onemogućuje suradnju sa Skupinom nuklearnih dobavljača (NSG), a američki zakon izričito zabranjuje izvoz tehnologije koja može služiti u nuklearne svrhe u zemlje koje nisu potpisnice NPT-a.
Ako ga američki Kongres prihvati, sporazum bi trebao omogućiti Indiji izlazak iz tridesetgodišnje izolacije u tom području i dobivanje goriva i reaktora, s civilnom namjenom, od SAD-a i drugih zemalja.
Busha u uvjeravanju Kongresa u opravdanost tog sporazuma, koji je prekretnica u dosadašnjoj američkoj politici, ne očekuje nimalo lagan zadatak, jer njegovi protivnici javno upozoravaju na mogućnost da posluži kao loš primjer Iranu ili Sjevernoj Koreji, koje su, za razliku od Indije, potpisnice NPT-a.
Glavni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Mohamed ElBaradei pozdravio je sporazum, ocjenjujući kako će njime Indija postati "važan partner u neširenju" nuklearnog oružja. No Pakistan je već dao do znanja kako očekuje sličnu suradnju od SAD-a, a Kina je zatražila da ta suradnja bude u skladu s međunarodnim pravilima.
Razvoj civilne nuklearne energije ključna je stvar za Indiju, koja 70 posto potreba za naftom regulira uvozom, a energetske potrebe rastu joj jednako brzo kao i stopa gospodarskog razvitka.
Analitičari procjenjuju da će sporazum Indiji omogućiti i dobivanje novog statusa - odgovorne svjetske sile.
Postignuće sporazuma omogućila je, među ostalim, srpanjska odluka Indije da razdvoji svoj civilni nuklearni program od vojnog i dopusti IAEA-i nadzor nad civilnim postrojenjima.
To je bio peti posjet nekog američkog predsjednika Indiji otkako je 1947. stekla neovisnost od britanske krune, a sadašnjeg su prvog čovjeka SAD-a u New Delhiju dočekali deseci tisuća demonstranata, koji su uzvikivali "Smrt Bushu" i "Bush, idi kući".
Bush je potvrdio i posjet Pakistanu, kamo bi trebao stići u petak navečer, unatoč samoubilačkom napadu nedaleko od američkog konzulata u Karachiju, u kojem je poginulo pet ljudi, među kojima i jedan američki diplomat.