Michael Perdue, znanstvenik koji radi za WHO-ov globalni program borbe protiv gripe, rekao je da je potrebno napraviti više studija o infekcijama ptičje gripe kod mačaka.
Međutim, on je kazao da zasad nema dokaza da su mačke prikriveni prijenosnici virusa koji može uništiti jata peradi u roku od 48 sati i kojim se mogu zaraziti ljudi.
Austrija je priopćila u ponedjeljak da je jedna mačka u utočištu za životinje u Grazu pozitivna na virus ptičje gripe H5N1, ali da nema simptome bolesti.
Od ptičje gripe od kraja 2003. umrlo je 95 osoba na području Istočne Azije i Bliskog istoka. Većina žrtava zarazila se izravno od oboljele peradi, ali stručnjaci se boje da bi virus mogao mutirati tako da se lakše širi među ljudima što bi izazvalo pandemiju u kojoj bi mogli umrijeti milijuni ljudi.
Zbog mogućnosti da neke životinje nose virus H5N1 ne pokazujući znakove bolesti, ptičju gripu je teže otkriti i spriječiti. Što duže virus miruje u sisavcu ne uzrokujući bolest, to je veća opasnost od mutacije virusa u opasniji oblik.