novinarima DC-ov zakonski prijedlog o financiranju političkih stranaka koji je, kako kaže, vrlo oštar po pitanju propisanih odredbi o načinima financiranja, ali i kaznama za nepoštivanje zakona.
Po tom zakonu zabranile bi se anonimne donacije, a dobrovoljni prilog u novcu prema jednoj stranci ne smio biti veći od 100.000 kuna godišnje za fizičke osobe, a za pravne 500.000 kuna.
Donacije javnih i državnih poduzeća, neprofitnih udruga i poduzeća, humanitarnih organizacije i vjerskih zajednica bile bi zabranjene.
DC će prijedlog zakona danas uputiti u saborsku proceduru, a riječ je o prijedlogu iz prošle godine koji tijekom glasovanja u Saboru nije dobio dovoljnu potporu, podsjeća Škare Ožbolt.
Ističe da je Vlada do ožujka ove godine trebala prema odluci Sabora donijeti taj zakon, a DC svojim prijedlogom želi ubrzati taj postupak.
"Sve zemlje u našem okruženju imaju zakon o političkim strankama i predviđene kazne za njegovo kršenje su vrlo stroge, kao i u našem prijedlogu", ističe Škare Ožbolt.
Prema tom prijedlogu novac koji političke stranke prikupe, prikriju ili utroše protivno zakonu oduzima se i uplaćuje u državni proračun za humanitarne svrhe, a financijski prijestup kažnjava se novčanom kaznom u iznosu deset puta većem od iznosa za koji je utvrđen prijestup.
Podaci o prekršiteljima objavljuju se u Narodnim novinama, a ako se kazna ne plati u roku od šest mjeseci stranka se briše iz registra političkih stranaka.
"Nemamo iluzija da će taj zakon spriječiti sve malverzacije, ali može biti prekretnica u radu političkih stranaka i doživljavanju politiku u društvu", ocjenjuje Škare Ožbolt.
Na zamolbu novinara da komentira navode predsjednika Sabora Vladimira Šeksa u današnjim novinama da je kao bivša ministrica pravosuđa "odgovorna za zaustavljanje antikorupcijskog programa unutar reforme pravosuđa" Škare Ožbolt je odgovorila da je ona bila "korektan koalicijski partner, a ne izvršitelj HDZ-ovih želja".
Međutim, opovrgava da je "zanemarila borbu protiv korupcije" jer je i nacionalna
antikorupcijska strategija, kako kaže, temeljena na projektu DC-a "stakleni džep".
Voditelj radne skupine za izradu antikorupcijske strategije Josip Kregar predao je u svibnju prošle godine svoj prijedlog koji je bio više znanstveni i bez naglaska na političkoj korupciji, a nakon dorade s konkretnim akcijskim planom i on je u listopadu prošle godine, kao i stručnjaci Vijeća Europe, pohvalio novi prijedlog, navela je.
Ta strategija je "šetala po Vladi" od listopada do sada, iako je Vladina obveza bila da je donese u prosincu.
"S obzirom da Vlada tu obvezu nije ispunila, DC je predstavio svoj prijedlog i pozvao Vladu da ga prihvati ili donese vlastitu strategiju", podsjetila je Škare Ožbolt ističući da će poduprijeti svaku strategiju koja bude jednako oštra ili čak oštrija od one DC-ove.