Prema podatcima Državnog zavoda za statistiku, prosječna je mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj u razdoblju od siječnja do prosinca 2005. iznosila 4.376 kune, što je nominalno 4,9 posto ili 203 kune, a realno 1,5 posto više nego li u 2004.
Sa tom je prosječnom neto plaćom prosječni hrvatski zaposlenik, ako bi svaki mjesec uštedio cjelokupnu plaću, na kraju godine mogao kupiti oko 5,7 kvadrata novog stana.
Za kupnju malo boljeg automobila morao bi štedjeti i idućih barem pola, ako ne i cijelu godinu. Naime, godišnja "ušteđena" plaća od 52,5 tisuće kuna dostatna je za polovicu najprodavanijeg automobila u Hrvatskoj prošle godine koji košta nešto više od 100 tisuća kuna.
Usporedba statističkih podataka o neto plaćama po djelatnostima pokazuje da je najviša plaća 3,6 puta veća od najniže.
Tako je zaposlenik u djelatnosti štavljenja i obrade kože tijekom prošle godine primao prosječnih 2.212 kuna neto, što znači da je ukupno u 2005. primio 26.544 kune.
S tom cjelokupnom godišnjom plaćom mogao bi kupiti tri kvadrata novog stana, jer je prosječna cijena kvadrat novog stana u Hrvatskoj u 2005. bila viša od 9.200 kune, a trebalo bi mu više od četiri godine za kupnju obiteljskog automobila niže srednje klase.
Nasuprot njemu, zaposleni u djelatnosti zračnog prijevoza, čija je prosječna plaća u prošloj godini bila 8.105 kuna mjesečno, ili oko 80 posto više od hrvatskog prosjeka, trebao bi još mjesec, dva da kupi takav auto.
S tom bi plaćom također na kraju godine mogao kupiti 10,5 kvadrata novog stana, pa bi zaposlenom u zračnom prijevozu trebalo nešto manje od pet godina (4,7 godina) za kupnju prosječnog stana od 50 kvadrata, a zaposlenom u štavljenju kože, u hipotetskoj situaciji odricanja od bilo kakvih izdataka osim štednje za stambene kvadrate, za to bi trebalo više od 17 godina.
(Hina) xbn yds