Na promotivnom letku koje će Povjerenstvo za borbu protiv pušenja Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi podijeliti u svim ginekološkim ambulantama i ambulantama primarne zdravstvene zaštite upozorava se da je "pušenje u trudnoći i izloženost djeteta duhanskom dimu nakon rođenja zlostavljanje djeteta".
Kod trudnica koje puše povećana je opasnost od pobačaja, prijevremenog poroda i rođenja mrtvog djeteta, a djeca izložena pasivnom pušenju češće su bolesna i slabije napreduju, stoji u letku.
U Hrvatskoj se Dan nepušenja obilježava na prvi dan korizme jer u korizmeno vrijeme mnogi pušači razmišljaju o svojoj ovisnosti i prestanku pušenja.
Obilježavanjem posebnog dana želi ih se motivirati da barem na jedan dan pokušaju ne zapaliti cigaretu i tako uvidjeti da je prestanak pušenja moguć.
Istraživanje provedeno među pušačima u Hrvatskoj pokazalo je da njih 75 do 85 posto želi prestati pušiti.
Ministarsvo zdravstva najavilo je za ovu godinu prikazivanje novih televizijskih spotova kojima se želi utjecati na svijest ljudi o štetnosti pušenja, te niz zakonskih promjena i puno strožu kontrolu zabrane pušenja na javnim mjestima.
Hrvatska bi do svibnja trebala ratificirati Konvenciju Svjetske zdravstvene organizacije o nadzoru nad duhanom kojom se zabranjuje bilo kakvo reklamiranje duhanskih proizvoda, traži povećanje poreza koji bi izazvali poskupljenje cigareta te propisuju druge mjere smanjenja proizvodnje i potražnje duhana.
U Hrvatskoj svakodnevno puši 27,4 posto građana starijih od 18 godina, a posebno je zabrinjavajuća učestalost pušenja među mladima između 18 i 29 godina, naročito u istočnoj Hrvatskoj, gdje ih puši čak 46 posto.
U istočnim dijelovima Hrvatske najviša je i stopa srčanog infarkta pa u Ministarstvu zdravstva najavljuju da će na tom području posebnu pažnju posvetiti borbi protiv pušenja.
Istraživanja su pokazala i da pušači dva puta češće borave u bolnicama nego nepušači, a po podacima Svjetske zdravstvene organizacije u 2004. godini u Hrvatskoj je od bolesti uzrokovane pušenjem umrlo čak 17,7 posto građana ili svaki peti umrli.
Svjetska zdravstvena organizacija počela je borbu protiv pušenja još 1971. godine, kada su predloženi prvi programi borbe protiv pušenja i donesena prva rezolucija, no tek 90-ih godina u svijetu počinje snažna međunarodna akcija protiv pušenja i duhanske industrije.
Tema ovogodišnjeg svjetskog Dana nepušenja, koji će se obilježiti u svibnju, nosi naziv "Pušenje ubija u bilo kojem obliku i pod bilo kojom maskom".