FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrvatska će do svibnja ratificirati Konvenciju o nadzoru nad duhanom

Autor: ;ntod;
ZAGREB, 27. veljače 2006. (Hina) - Hrvatska bi do svibnja trebalaratificirati Konvenciju Svjetske zdravstvene organizacije o nadzorunad duhanom, koja obuhvaća niz mjera smanjenja ponude i potražnjeduhanskih proizvoda, najavio je danas ministar zdravstva i socijalneskrbi Neven Ljubičić.
ZAGREB, 27. veljače 2006. (Hina) - Hrvatska bi do svibnja trebala ratificirati Konvenciju Svjetske zdravstvene organizacije o nadzoru nad duhanom, koja obuhvaća niz mjera smanjenja ponude i potražnje duhanskih proizvoda, najavio je danas ministar zdravstva i socijalne skrbi Neven Ljubičić.

Ljubičić je na konferenciji za novinare u povodu Hrvatskog dana borbe protiv pušenja, koji će se ove godine obilježiti 1. ožujka, istaknuo da to ne znači potpunu zabranu pušenja u svim javnim prostorima, ali će se precizno ograničiti mjesta gdje je dozvoljeno pušenje, a dopunom postojećeg zakona strože će se kontrolirati provedba zabrane.

"To konkretno znači da će se, primjerice, u restoranima morati potpuno fizički odvojiti prostor za nepušače, a onaj za pušače mora udovoljavati kriterijima o kvaliteti zraka i ventilaciji s obzirom na veličinu prostora".

I dosad je zakonska regulativa bila dobra, ali je sustav kontrole i kažnjavanja zakazao, što treba ispraviti, kazao je Ljubičić dodajući kako se može očekivati i poskupljenje cigareta.

Ubuduće bi i slogan "Pozdrav iz Rovinja" trebao biti isključivo turistički, kaže Ljubičić, jer međunarodna Konvencija jasno zabranjuje bilo kakvo reklamiranje duhanskih proizvoda, pa i ono na temelju asocijacija.

Budući da je u porastu učestalost pušenja kod mlađih od 18 godina, i tu treba pojačati nadzor prodaje, napominje Ljubičić.

U Hrvatskoj svakodnevno puši 27,4 posto građana starijih od 18 godina, a posebno je zabrinjavajuća učestalost pušenja među mladima između 18 i 29 godina, naročito u istočnoj Hrvatskoj gdje ih puši čak 46 posto.

U najavljenim izmjenama Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda planira se zabrana pušenja u krugu osnovnih škola, a u krugu zdravstvenih ustanova također se će odrediti posebni vanjski punktovi gdje će biti dozvoljeno pušenje.

Hrvatskoj će za prilagodbu strožim propisima trebati najmanje tri do pet godina, kao i u drugim zemljama, gdje se uz zdravstvene i edukativne mjere provode i porezne mjere te prenamjena poljoprivrednih područja u kojima se dosad poticala proizvodnja duhana.

"Cilj je duhan zamjeniti drugom jednako profitabilnom kulturom kao što je, primjerice, ljekovito bilje", ističe Ljubičić.

Da je pušenje veliko zdravstveno, ali i financijsko opterećenje za državu, pokazuju podaci da je u Hrvatskoj 2000. godine svaki peti čovjek umro od posljedica pušenja, a progresivnim smanjenjem stope pušenja za 50 posto do 2050. godine godišnje bi se u svijetu spasilo više od četiri milijuna ljudi, dakle stanovništvo cijele Hrvatske.

"Pokazalo se i da pušači kod nas manje brige posvećuju preventivnim pregledima od nepušača, ali je broj njihovih hospitalizacija dva i više puta veći nego kod nepušača", napomenuo je Ljubičić.

Na konferenciji je istaknuto kako je korist od novca koju duhanska industrija uplati u državni proračun sedam puta manja od financijske štete koju uzrokuje pušenje.

U Hrvatskoj će od 1. ožujka krenuti prikazivanje televizijskih spotova protiv pušenja, a po svim domovima zdravlja dijelit će se leci o štetnosti pušenja u trudnoći.

(Hina) xntod ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙