Trideset stručnjaka Poliklinike obradilo je dosad 3.000 djece i njihovih obitelji, a zbog povećanog broja prijavljenih slučajeva, sadašnji prostor i broj osoblja Poliklinike postali su premali, istaknula je ravnateljica Gordana Buljan Flander.
Zadnjih je godina javna svijest o zlostavljanju i zanemarivanju djece sve veća, a zbog djelovanja nevladinih udruga i broj prijava je veći, tako da djeca koja nisu hitni slučajevi trenutno na prijem u Polikliniku čekaju i po dva-tri mjeseca, napominje Buljan Flander.
Svaka četvrta djevojčica i svaki šesti dječak u Hrvatskoj doživjeli su seksualno zlostavljanje, 25 posto ih je fizički zlostavljano, emocionalno 27 posto, a nasilju u vlastitoj obitelji svjedočilo je 20 posto djece, pokazuju podaci Poliklinike.
"Pojavila se i nova kategorija emocionalno zlostavljane djece nakon 'nekvalitetnih razvoda braka' koja čine polovicu djece u Poliklinici", upozorila je Buljan-Flander.
Roditelji koriste djecu za svoje osobne obračune i manipulacije, pa se događaju i lažne prijave za seksualno zlostavljanje. Od ukupnog broja djece upućene u Polikliniku radi sumnje na seksualno zlostavljanje kod trećine ta sumnja nije potvrđena, napomenula je Buljan Flander.
Osvrćući se na protekli rad, pozitivnim je ocijenila što je takva ustanova uopće otvorena jer se prije njezina postojanja događalo da policija vodi zlostavljano dijete od jedne do druge medicinske ustanove, ali mu u njima nitko nije znao ili nije želio pružiti pomoć.
Budući da 37 posto djece koja dođu u Polikliniku živi izvan Zagreba, a njihov je broj svaki dan sve veći, trebalo bi takve ustanove osnovati u još dva do tri veća grada u Hrvatskoj, istaknuo je pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje Zvonimir Šostar.
Najavio je da će se u Zagrebu već idućeg tjedna potražiti prostor za proširenje Poliklinike jer se "ne smije događati da djeca tako dugo čekaju na stručnu pomoć".