U izvješću povjerenika VE-a za ljdska prava Alvara Gil-Roblesa, dostavljenom Hini iz Strasbourga, Hrvatska se spominje u odlomku koji govori o diskriminaciji Roma u školskim sustavima zemalja članica VE-a.
Podsjećajući na svoj posjet Hrvatskoj 2004. godine, Gil-Robles navodi da se tada upoznao s dvogodišnjim programom, pokrenutim 2002. godine, kojem je cilj pripremiti romsku djecu za osnovnu školu i u sklopu kojeg se ona na hrvatskom jeziku podučavaju različitim vještinama.
Prema hrvatskom Akcijskom planu za desetljeće uključenja Roma, nastavljaju se napori za unapređenje predškolske edukacije, a s ciljem pune integracije romske djece u redovni školski sustav, kaže Gil-Robles.
No, nažalost, napori za desegregacijom ponekad nailaze na otpor roditelja neromske djece, ističe povjerenik VE-a.
U prilog tome spominje slučaj iz škole u Čakovcu gdje je prosvjedovalo nekoliko roditelja hrvatske djece tražeći odvojene razrede za romsku djecu, uz tvrdnju kako oni nisu na istoj jezičnoj i drugim razinama znanja sa svojim vršnjacima.
U izvješću na 47 stranica Gil-Robles je kritičan i prema drugim članicama VE, poput Slovačke, Bugarske, Rumunjske, Španjolske, Francuske, SCG, Češke i drugih, u kojima je zabilježena diskriminacija Roma, od stanovanja i životnog standarda do školovanja, zapošljavanja i zdravstvene zaštite.
Po podacima VE-a, oko deset milijuna Roma živi na teritoriju gotovo svih zemalja članica VE-a, gdje su suočeni s ozbiljnim preprekama za ostvarivanje svojih osnovnih prava, zaključuje Gil-Robles.