Njujorški Dow Jones potonuo je 0,94 posto na 10.993 boda. Tehnološki Nasdaq bio je na gubitku od 1,12 posto, spustivši se na 2.281 bod.
Dionice tehnološkog predvodnika Googlea pretrpjele su drugi po veličini dnevni gubitak nakon što je financijski direktor George Reyes kazao da će izvor ključnih prihoda za kompaniju, oglašavanje na internetu, zabilježiti sporiji rast. To je potaknulo prodaje dionica tehnološkog sektora, pri čemu su Googleove oslabile 7,1 posto.
Dionice Yahooa, još jedne Internet tražilice i najvećeg Googleovog rivala, pojeftinile su stoga za 2,1 posto.
No, slabljenje dionica započelo je i prije upozorenja iz Googlea. Niz gospodarskih pokazatelja iz SAD-a, uključujući podatak o prodaji postojećih kuća, potrošačkom povjerenju i uvjetima poslovanja na američkom Srednjem Zapadu, pokazao se slabijima no što su tržišta očekivala. To je izazvalo zabrinutost oko dinamike rasta gospodarskih aktivnosti i dobiti kompanija.
"Kombinacija slabih gospodarskih pokazatelja s upozorenjem iz Googlea prekinula je uzlazni trend i kod dionica i kod kompanija, pritisnuvši naniže čitavo tržište", kazao je Jim Awad, predsjednik Awad Asset Managementa.
Prije otvaranja tržišta, američka je vlada objavila da je rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u četvrtom tromjesečju iznosio 1,6 posto, što je najslabiji rast u posljednje tri godine. Ostali gospodarski pokazatelji također su ukazali na usporavanje rasta.
Silazni trend zabilježen je i na europskim tržištima gdje su cijene dionica pretrpjele najveći dnevni gubitak od listopada, pri čemu su najviše bile pogođene dionice energetskog sektora a pridružio im se naftni i telekom sektor. Londonski Ftse indeks oslabio je 1,44 posto, na 5.791 bod. Frankfurtski DAX indeks bio je na gubitku od dva posto, spustivši se na 5.796 bodova.