Tako je njujorški Dow Jones indeks oslabio 0,4 posto, na 11.069 bodova. Tehnološki Nasdaq potonuo je 0,9 posto, na 2.263 boda.
Analitičari Citigroupa snizili su investicijski rejting dionicama proizvođača čipova, pri čemu je jednog od proizvođača, Applied Materialsa skinula s liste preporuka za kupovinu. To je spustilo njegove dionice za 2,2 posto, a toliko su u prosjeku oslabile i dionice u cijelom sektoru.
"Kada dionice proizvođača čipova nemaju dobru izvedbu, i Nasdaq bilježi lošu izvedbu. To uzrokuje odlijevanje dijela kapitala s tržišta", rekao je Barry Hyman, strateg pri Ehrenkrantz, King, Nussbaumu.
I skok cijena barela nafte za dolar, na 61,1 dolar, dao je ulagačima razloga za prodaju dionica. Visoki troškovi energenata obično smanjuju korporativne zarade i osobnu potrošnju.
Nadalje, zabilješka s posljednjeg zasjedanja američke središnje banke Fed pokazala je da su monetarni zakonodavci spremni zaoštravati monetarnu politiku ako će to zahtijevati razvoj situacije s inflacijom. Viši troškovi kreditiranja također ograničavaju potrošnju. Stoga su dionice senzitivne na izmjenu kamatnih stopa, poput banaka i osiguravatelja, zabilježile gubitke.
Na europskim burzama cijene dionica dosegnule su nove najviše razine u zadnje četiri i pol godine, predvođene skokom cijena elektroenergetskih kompanija nakon što je njemački E.On objavio ponudu za preuzimanjem španjolske Endese. Frankfurtski DAX ojačao je 0,12 posto, na 5.801 bod. Unatoč poskupljenju čak dvije trećine blue-chip dionica, londonski Ftse indeks oslabio je blagih pet bodova, na 5.857 bodova.