FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavljena knjiga "Narodne pjesme Bujštine"

Autor: ;mkov;
ZAGREB, 17. veljače 2006. (Hina) - Današnje predstavljanje knjige"Narodne pjesme Bujštine - iz ostavštine Ivana Matetića Ronjgova, IveJardasa, Eugena Mesarića i Dušana Prašelja" priređivača ZlatanaVarelije izazvalo je veliko zanimanje.
ZAGREB, 17. veljače 2006. (Hina) - Današnje predstavljanje knjige "Narodne pjesme Bujštine - iz ostavštine Ivana Matetića Ronjgova, Ive Jardasa, Eugena Mesarića i Dušana Prašelja" priređivača Zlatana Varelije izazvalo je veliko zanimanje.

O knjizi u prepunoj velikoj dvorani Matice hrvatske govorili su akademik Josip Bratulić, folkloristica Evelina Rudan, priređivač Zlatan Varelija i predsjednik Ogranka Matice hrvatske Umag Stelio Prodan.

Bratulić je ocijenio kako su istarske pjesme u sebi sačuvale i poetsku tradiciju drugih hrvatskih krajeva. Govoreći o hrvatskoj svijesti u Istri, Bratulić je rekao kako se ona sačuvala tamo gdje su bile osnovane hrvatske škole. "Tamo gdje su osnivane talijanske škole hrvatstvo je uzmicalo", dodao je.

U knjizi je zastupljena dijakronijska vertikala hrvatskog pjesništva, napomenula je Rudan, dodavši kako se ona proteže od druge polovice 14. stoljeća do druge polovice 20. stoljeća.

Rudan smatra kako su pjesme prikupljene u Bujštini pjevane u različitim inačicama i po drugim dijelovima Istre i Hrvatske.

Bujština je zbog svoga zatvorenoga zemljopisnog položaja specifično i još neistraženo područje, napomenuo je Varelija, dodavši kako je okružena rijekama Mirnom, Dragonjom i nepristupačnim krasom. Na njezinu kulturu utjecale su germanska, romanska i italska tradicija, dodao je.

Objavljivanjem knjige čuvamo "besedu" naših pradjedova, rekao je Prodan, ocjenivši kako bi se lako moglo dogoditi da u tom kraju "izgubimo hrvatsku riječ".

U knjigu "Narodne pjesme Bujštine" (127 str.) uvrštene su pjesme što su ih u drugoj polovici prošloga stoljeća prikupljali Ivan Matetić Ronjgov, Ivo Jardas, Eugen Mesarić i Zlatan Varelija. Notne zapise sastavio je Dušan Prašelj.

Knjigu je objavio Ogranak Matice hrvatske iz Umaga.

(Hina) xmk ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙