Ministar Rončević predvodio je izaslanstvo Ministarstva obrane Hrvatske koje je bilo u službenom posjetu BiH, a nakon razgovora s predstavnicima Ministarstva obrane te zemlje potpisan je i Memorandum o razumijevanju i suradnji u području obrane te plan provedbe suradnje za 2006. godinu.
Dvojica ministara u izjavi novinarima istaknula su kako je suradnja u području obrane između dviju zemalja i do sada tekla dobro, a zajedničke potrebe i planovi za punopravno članstvo u NATO-u poticaj su za njezino jačanje i razmjenu iskustava u različitim područjima.
Ministar Rončević ovom je prigodom posebice istaknuo kako su obrambene reforme koje se provode u Hrvatskoj prije svega usmjerene na ljude, odnosno osoblje koje čini oružane snage.
"Pravilno definiranje perspektivnosti djelatnih vojnih osoba ključ je reforme", kazao je Rončević.
On je podsjetio kako je profesionalizacija oružanih snaga sastavni dio napora za racionaliziranjem ukupnih troškova obrane, s ciljem da se do 2010. godine troškovi za te svrhe svedu na 2 posto brutto-društvenog proizvoda (GDP), kako je to u zemljama koje su već punopravne članice NATO-a.
Rončević je kazao kako je kolegama iz BiH ponuđeno da koriste iskustva Hrvatske na ovom planu a to uključuje i školovanje časnika iz sastava Oružanih snaga BiH unutar sustava integriranog civilno-vojnog školstva koji postoji u Hrvatskoj.
Ministar obrane BiH Radovanović suglasio se kako postoje brojne mogućnosti za daljnju suradnju pri čemu će se ona nastaviti kroz bilateralne i multilateralne susrete.
Dvojica ministara razgovarala su i o mogućoj suradnji vojne industrije dviju zemalja, no istaknuli su kako to ovisi o spremnosti poduzeća uključenih u ove djelatnosti da prepoznaju zajedničke tržišne izazove.
"Dat ćemo im priliku da se dokažu kvalitetom ali i cijenom", kazao je Rončević podsjetivši kako MORH nije taj koji nadzire vojnu industriju nego koristi njezine usluge, baš kao što ni generali unutar oružanih snaga nisu više jednostavno vojnici nego prije svega menadžeri.