Posebnim mrežama bit će uhvaćeno najmanje 60 ptica, a prikupljeni uzorci bit će poslani na analizu u Centar za peradarstvo u Zagrebu, rekao je glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede Mladen Pavić.
Prisutnost virusa ptičje gripe H5 na labudu pronađenom kod Pantana prošlog ponedjeljka potvrđena je jučer, nakon čega je odlučeno da se eutanizira sva domaća perad u krugu tri kilometra od Pantana, što je i učinjeno jutros.
Stručnjaci sa sigurnošću pretpostavljaju da je taj labud pripadao istom jatu kao labud pronađen prije nekoliko dana u Slatinama na Čiovu u kojega je utvrđen smrtonosni podtip N1. Je li i taj labud bio zaražen istim podtipom, trebalo bi se znati u ponedjeljak.
Budući da se divlje ptice smiju hvatati samo posebnim mrežama, i to dva puta na dan - od 5 do 11 sati ujutro i poslijepodne od 15 sati do mraka, hvatanje se može nastaviti i u utorak, rekao je Pavić, dodajući da će nakon toga ornitolozi i veterinari i dalje stalno nadzirati ptice na Pantanu.
Zabranjen je pristup prirodnom rezervatu na Pantanu, a ondje su stalno policijske ophodnje. Pod nadzorom su i ostali peradarski objekti u krugu deset kilometara od Pantana, gdje je obvezatno držati perad u zatvorenom prostoru.