"Europskoj peradi prijeti stvarna opasnost u ovome trenutku", rekao je Juan Jutzi, direktor za zaštitu životinja i odjel zdravstva u svjetskoj Organizaciji za hranu i poljoprivredu (FAO).
Jutzi je novinarima u sjedištu FAO-a u Rimu kazao da je najveća opasnost povratak migratornih ptica u Europu nakon što su zimu provele u inficiranim dijelovima Afrike.
FAO je u utorak trebao raspravljati o stanju u Nigeriji te o žarištima ptičje gripe u Aziji no usredotočio se na Europu nakon što je virus otkriven u Italiji, Grčkoj, Sloveniji i Bugarskoj.
Jaun Lubroth, visoki dužnosnik FAO-a za zarazne bolesti, pozvao je vlade da djeluju i pozvao vlade da pozornost skrenu s problema prenošenja virusa s čovjeka na čovjeka, jer se taj slučaj još nije dogodilo.
Umjesto toga, treba se usredotočiti na problem životinja, kazao je Jutzi i poručio "Panika je neopravdana. Ptičja gripa u Europi i dalje je životinjski problem, zasad s divljim pticama".
"Sve dok budemo peradarski sektor štitili, nema opasnosti za ljude", dodao je Lubroth.
Prema propisima Europske unije, vlasti moraju uspostaviti zaštitnu zonu od tri kilometra i zonu nadzora od 10 kilometara oko područja na kojem je otkrivena zaražena ptica, a perad držati u zatvorenom prostoru.
Ptičja gripa dosad je prouzročila smrt ptica u 20 zemalja i zarazila najmanje 166 ljudi u Aziji i Africi, od kojih je od 2003. godine 91 umro.