U ponedjeljak će se točno znati o kojem je podtipu virusa riječ, a pretpostavlja se da je riječ o visoko patogenom podtipu virusa N1, rekao je Brstilo.
Uzorak uginulog labuda u Centar za peradarstvo u Zagreb dopremljen je iz Veterinarskog zavoda Split 21. veljače, rekao je.
Pretpostavlja se da je sa Pantane doletio i labud zaražen visokopatogenim virusom H5N1 nađen prošlog tjedna na Čiovu, jer je 19. siječnja na Pantanu sletjelo 32 labuda, a nekoliko dana kasnije u jatu ih je nedostajalo devet, rekao je Brstilo.
Brstilo je istaknuo da u blizini Pantane nema značajnije populacije domaće peradi dok na širem području unutar 10 kilometara postoje dva intenzivna uzgoja domaće peradi.
Na Pantani i u krugu od 3, odnosno 10 kilometara poduzet će se sve propisane mjere, a ukoliko bude potrebno, i eutanazija peradi, rekao je Brstilo i dodao da tamo već postoji županijski Stožer.
Rekao je i da je iz jednog dvorišta s područja Kaštela jučer u Centar za peradarstvo dopremeljena jedna uginula patka, ali da sa sigurnošću može reći da ta patka nema ptičju gripu, jer da ima, kazao je, već bi uginule i kokoši s kojima je bila u dvorištu.
Virologinja Centra za peradarstvo dr. Tajana Amšel Zelenika naglasila da od svih peradara očekuje da strogo poštuju propisane mjere zaštite i Naredbu ministra poljoprivrede.
"Ukoliko ćemo se strogo pridržavat mjera i Naredbe mislim da ćemo uspjet spriječiti ulazak virusa u domaću perad", rekla je ističući da se ljudi inficiraju od domaće peradi.
Rekla je da su s područja Čiova i Pantane uz spomenuta dva zaražena labuda, na analizu dopremljeni i gnjurci i patke, ali su negativni na ptičju gripu.
Brstilo je rekao da je Pantana pod režimom pojačanog motrenja, kao i lokacija na rijeci Jadro.
U okviru monitoringa na području rijeke Drave, Hrženice i Štefanca uzet je bris od prstenovanih labudova, kao i od liski i gnjuraca na području Kopačkog rita te labudova na Šoderici kod Koprivnice, rekla je dr. Zelenika.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković jučer je donio Naredbu za sprječavanje širenja ptičje gripe koja se odnosi na cijelu Hrvatsku, a između ostalog propisuje obvezno držanje sve peradi u zatvorenim i ograđenim prostorima te zabranu lova močvarica. Također, provođenje pojačane dezinfekcije vozila kojom se prevozi perad te podizanje stupnja provedbe biosigurnosnih mjera i obvezno prijavljivanje sumnjivih slučajeva i kontakta s mogućim zaraženim pticama nadležnoj Veterinarskoj ustanovi.