Od 38 nekretnina u ovrsi, gotovo polovina, 18, ih je s područja Vukovarsko-srijemske županije, 12 s područja Sisačko-moslavčake županije te po četiri iz Bjelovarsko-bilogorske i Osječko-baranjske županije. Riječ je o kućama, oranicama i livadama.
Uz osnovne podatke navodi se i datum, vrijeme i uvjeti održavanja sudske dražbe, kao i osnovni podaci o nekretnini te njezina procijenjena, kao i vrijednost ispod koje neće biti prodana. Očevidnik se vodi o svim nekretninama koje se prodaju u ovršnom postupku te o pokretninama čija je vrijednost procijenjena na više od 50.000 kuna.
Ministarstvo pravosuđa i HGK predstavili su početkom studenoga lani Očevidnik, kojim se, kako je istaknuto, otvara novo tržište dijela nekretnina i pokretnina veće vrijednosti jer je osigurana preglednost prodaje, a njime se utječe na transparentnost prodaje i manju korupciju.
Očevidnik o nekretninama sadrži podatke o strankama, katastarskoj čestici, katastarskoj općini, površini i adresi nekretnine, što u naravi predstavlja, koje su veličine pojedini njezini dijelovi, procijenjenoj vrijednosti, drugim uvjetima prodaje i ročištu za dražbu.
Očevidnik o pokretninama sadrži podatke o strankama, podatke kojima se ona može identificirati ako se radi o pojedinačno određenoj stvari, odnosno o njezinoj vrsti, količini i kvaliteti ako se radi o stvarima određenima po rodu i količini prema podacima iz zapisnika o pljenidbi, o procijenjenoj vrijednosti pokretne stvari, drugim uvjetima prodaje i ročištu za dražbu.
U očevidnicima se mora naznačiti i gdje se, kada i kako stvar može razgledati.
Sud koji vodi ovršni postupak, navodi se u zakonskom tekstu, dužan je HGK bez odgode dostaviti podatke. Ako se prodaja obavlja preko javnog komisionara, javni komisionar dužan je također HGK bez odgode dostaviti podatke o rješenju o ovrsi na pokretninama, strankama, naknadno procijenjenoj vrijednosti pokretnine, uvjetima prodaje, vremenu dražbe i načinu razgledanja pokretnina, a HGK bez odgode to uvrstiti u očevidnik.