Po toj će odluci većina manjinskih zajednica dobiti oko 19 posto više novca nego lani, a najviše će se povećati donacije bošnjačkim udrugama, za 43 posto.
Iako članovi Savjeta smatraju da je takvo povećanje davanja Bošnjacima pokazatelj da Savjet razumije potrebu da se toj manjini osigura institucionalna podrška, zastupnik bošnjačke manjine Šemso Tanković smatra da je riječ "isključivo o šminki".
Pojasnio je, naime, da su donacije povećane zbog osnivanja Sabora bošnjačkih asocijacija Hrvatske (SABAH), u koji su ušle 22 bošnjačke udruge, koje, tvrdi Tanković, ranije nikako nisu uspjevale ući u sustav financiranja manjinskih udruga.
Za to je, pak, okrivio predsjednika Savjeta Aleksandra Tolnauera, optužujući ga za "sustavnu diskriminaciju Bošnjaka".
Tanković smatra i da je bošnjačkoj manjini dodijeljen nesrazmjerno mali novac, s obzirom na njezinu brojnost u Hrvatskoj, pa je, kaže, primjerice, židovska nacionalna manjina dobila čak 30 puta više novca po pripadniku nego bošnjačka.
"To je govor nečega što neću spomenuti", uzvratio mu je Tolnauer, ističući da Savjet ne dodjeljuje "glavarinu", nego se novac raspoređuje po kvaliteti programa.
Ocijenio je i da kriterij brojnosti ne smije biti presudan u Savjetu koji se bori upravo za jednake šanse pripadnika manjine i većine.
"To što neki manjinski političari obećavaju u kampanjama neće utjecati na rad Savjeta", rekao je Tolnauer, prozivajući pojedine članove Savjeta da "imaju senzibilitet isključivo za same sebe".
Ocijenivši da ga je Tolnauer uvrijedio kad ga je implicitno prozvao za govor mržnje, Tanković je napustio sjednicu.
Sjednicu je prije njega, zbog drugih obveza, napustio i Milorad Pupovac, poručujući da je dužnost svih članova Savjeta da se bore za prava svoje, ali i svih manjina.
Naglasio je da se toga moraju držati i članovi Savjeta koji manjine zastupaju i u Saboru, te najavio da će, u protivnom, zatražiti da se zastupnicima, zbog sukoba interesa, onemogući daljnje sudjelovanje u radu Savjeta.
Savjet je prihvatio i izvješće o trošenju novca iz prošlogodišnjeg proračuna, a zastupnica češke manjine Zdenka Čuhnil upozorila je da je čak 30 posto programa "pokriveno fiktivnim računima".
I mađarski zastupnik Jene Adam tvrdi da je Demokratska zajednica Mađara "povukla" novac za mađarska kulturno-umjetnička društva i manifestacije koje ne postoje, a čelnike te udruge prozvao je da se bave "etno-biznisom", te da zapravo s obiteljima žive u Mađarskoj.
Iako su suglasni da treba mijenjati kriterije financiranja manjinskih programa, u Savjetu upozoravaju da je to dugotrajan posao, u kojem prvo treba utvrditi stvarni položaj i najteže probleme pojedinih manjina.