Dvodnevni seminar organiziran je u sklopu CARDS programa "Mobilnost u visokom obrazovanju: Politike i propisi za priznavanje diploma" (Higher Education Mobility: Diploma Recognition Policy and Legislation). Svrha seminara je da partnerska suradnja medija i visokoga obrazovanja pridonese podizanju razine svijesti društva o važnosti visokoga obrazovanja za opći boljitak hrvatskoga društva.
Kvalitetan marketing od ključne je važnosti za visoko obrazovanje, ali i za njegovo komuniciranje u javnost posredstvom medija, istaknula je Ann Margaret Justice, koja je i glavni ekspert toga CARDS programa za područje marketinga.
Da ta teza doista i funkcionira potvrdilo je njezino izlaganje o škotskim iskustvima koja poznaje "iz prve ruke" i u kojima je aktivno sudjelovala.
Prvoga dana seminara sudionici su se usredotočili na sagledavanje stanja u Hrvatskoj kad je riječ o odnosu medija i visokoga obrazovanja. Taj odnos razmotren je u četiri radionice kojima je zadaća bila "prepoznati" koji to problemi u visokome obrazovanju, medijima, gospodarstvu i Vladi koče bolju suradnju medija i visokoga obrazovanja.
Tako je, primjerice, istaknuto da hrvatske visokoškolske ustanove u načelu nemaju stručnjake za odnose s javnošću, a ako ih možda i imaju onda ne postoji vizija njihova rada. U medijima pak nema novinara koji bi bili specijalizirani za područje visokoga obrazovanja, a medijska politika ne podupire sustavan i ozbiljan pristup temama iz toga područja. Gospodarstvo pak, rečeno je, slabo ulaže u visoko obrazovanje, a Vlada nema generalnu strategiju koja bi obuhvatila sve elemente odnosa visokoga obrazovanja i gospodarstva.
Kako je najavljeno, drugoga će dana seminara biti izneseni prijedlozi i preporuke kako poboljšati odnos medija i visokoga obrazovanja i na taj način pridonijeti da hrvatsko visoko obrazovanje bude prepoznatljivije u europskome kontekstu.
Program CARDS (Community Assistance for Reconstruction, Development and Stabilization - Pomoć Europske zajednice u obnovi, razvoju i stabilizaciji) program je tehničko-financijske pomoći Europske unije prihvaćen u prosincu 2000.
Njegov je osnovni cilj potpora zemljama jugoistočne Europe u aktivnom sudjelovanju u Procesu stabilizacije i pridruživanja, predviđen je za razdoblje do 31. prosinca ove godine, a ukupna mu je vrijednost 4,65 milijardi eura.