FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kina najavila proširenu primjenu nuklearne energije

Autor: ;gple;
ŠANGAJ, 21. veljače 2006. (Hina/AP) - Kina će se u budućnosti još višeoslanjati na nuklearnu energiju i vjerojatno će graditi nove nuklearneelektrane i u unutrašnjosti zemlje, objavili su u utorak stručnjaci izte industrije, ukazujući posebno na težnju Pekinga da razvije vlastitekonkurentne tehnologije.
ŠANGAJ, 21. veljače 2006. (Hina/AP) - Kina će se u budućnosti još više oslanjati na nuklearnu energiju i vjerojatno će graditi nove nuklearne elektrane i u unutrašnjosti zemlje, objavili su u utorak stručnjaci iz te industrije, ukazujući posebno na težnju Pekinga da razvije vlastite konkurentne tehnologije.

U procesu agresivnog širenja primjene nuklearne energije, Kina je najavila da do 2020. namjerava izgraditi 40 novih nuklearnih reaktora, čime bi udio električne energije proizvedene u nuklearnim elektranama porastao na šest u odnosu na sadašnjih dva posto.

Cilj je Pekinga smanjiti oslanjanje na ugljen kao teškog zagađivača pomoću kojeg se sada proizvodi dvije trećine električne energije u Kini. Većina dosada planiranih nuklearnih postrojenja odnosi se na proširenja postojećih postrojenja odnosno na nove projekte u obalnom pojasu na istoku i jugu Kine, gdje je ugljen relativno skup.

No, sjeverni i unutarnji dijelovi Kine također žele razvijati nuklearnu energiju, kazao je zamjenik predsjednika odbora za znanost i tehnologiju u China National Nuclear Power Corp.-u Shen Wenquan.

"Kina ne može zaobići razvoj nuklearne energije, što posebno vrijedi za obalna područja", dodao je.

Vlada je u međuvremenu proglasila razvoj novih tehnologija za proizvodnju nuklearne energije, uključujući nuklearnu fuziju, ključnim strateškim prioritetom, kazali su stručnjaci na konferenciji u Šangaju, posvećenoj energetskoj suradnji Europe i Kine.

Kina se dosada pri gradnji svojih nuklearnih elektrana oslanjala na uvezenu tehnologiju ali u srednjoročnom i dugoročnom planu za razdoblje od 2015. do 2025. inzistira na razvoju vlastite tehnologije nuklearne energije "treće generacije".

Do 2020. Kina želi izgraditi prototip FBR reaktora (takozvani "brzo-oplodni ili fast-breeder reaktor). Riječ je o tehnologiji proizvodnje plutonija koji se potom može koristiti kao gorivo, pri čemu se smanjuje količina radioaktivnog otpada i ublažuje ovisnost o uvozu urana.

U konačnici Peking se ipak namjerava uzdati u nuklearnu fuziju, kazao je potpredsjednik China Guangdong Nuclear Power Co. Shen Rugang. "Fuzija će biti konačno rješenje za budućnost", dodao je.

(Hina) xgple ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙