Po završetku trodnevnog posjeta Kini Zoellick je novinarima rekao kako su ga kineski dužnosnici izvijestili o nedavnom posjetu Kim Jong-ila, čelnika komunističke, izolirane Sjeverne Koreje, čiji nuklearni program uznemirava Zapad.
"Kim je zacijelo, putujući Kinom, dobio dobar uvid u donekle šokantan gospodarski razvoj, a time i u to što se može učiniti u kineskom sustavu", rekao je Zoellick u Kini gdje je razgovarao i o nuklearnom programu Irana, koji jednako zabrinjava Zapad.
Sjevernokorejski vođa je od 10. do 18. siječnja posjetio Peking, središnju pokrajinu Hubei, te Guangdong, koji je postao velik centar kineskog izvoza, a upravo je to itinerer kojim je 1992. putovao danas pokojni vođa Deng Xiaoping kada je objavio da Kina pokreće tržišne reforme.
"Shvatio sam da je to put koji je odabrao sam Kim", rekao je Zoellick te citirao kineskog dužnosnika o Kimovu putovanju. "Vidio je da je to socijalizam, da postoji Komunistička partija, ali i rastući kapitalizam i pokušava to pomiriti".
Sjedinjene Države, Kina, Sjeverna Koreja, Južna Koreja, Japan i Rusija sudionice su pregovora kojima Pjongjang žele privoljeti da odbaci razvoj nuklearnog oružja u zamjenu za izdašnu stranu pomoć.
Zoellick je u Chengduu, gradu u jugozapadnoj pokrajini Sečuan kazao da je ondje vidljiv "dinamizam ali i veliki izazovi" te upozorio da Kina mora stvarati radna mjesta za milijune seljaka koji stižu u grad.
"No taj veliki rast može također voditi k destabilizaciji", rekao je i podsjetio na riječi kineskog premijera Wen Jiabaoa o nedavnim nemirima u ruralnom području Kine zbog nezakonitog otimanja zemlje.