Do sada je virus ptičje gripe soja H5N1 otkriven u Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i u Grčkoj, uglavnom kod divljih labudova, no oko milijardu komada peradi na europskim peradarskim farmama do sada nije inficirano virusom.
Virus se, prema otkrića znanstvenika vrlo brzo širi kod peradi u Nigeriji. Glasnogovornik udruge za zaštitu ptica Birdlife International, Adrian Long objasnio je kako su nedavne niske temperature potjerale divlje labudove s crnomorskog područja u potrazi za hranom. "Naime, neke vrste labudova ne spadaju u skupinu selica, ali ih na seobe prisile određene okolnosti, poput ekstremnih uvjeta, kao što je ovdje bio slučaj", rekao je Long.
Također je kazao kako su labudovi bili inficirani prije nego što su krenuli prema Europi i ostalim zemljama, a drugi znanstvenici vjeruju kako su za prijenos virusa iz Azije odakle je virus "krenuo", na crnomorsko područje, odgovorne ptice selice ili ilegalna trgovina peradi. Znanstvenici odnedavno izražavaju bojazan od širenja virusa iz Nigerije na susjedne zemlje, a zatim u proljeće, tijekom selidbe ptica prema sjeveru, odnosno Europi. U Nigeriji i drugim zemljama sjeverne Afrike otegotna okolnost su loši higijenski uvjeti i potpuni izostanak bilo kakve kontrole na mnogim farmama.
Stručnjaci su izrazili sumnju da je patka zaražena virusom H5N1 koja je pronađena u Francuskoj stigla s područja zapadne Afrike.