Blair je izjavio da će borba protiv globalnog zagrijavanja biti dobivena samo ako Sjedinjene Države, Indija i Kina budu dijelom zakonskog okvira koji će uključivati ciljeve i naslijediti pakt o klimatskim promjenama iz Kyota iz 1992.
"Ako ne postignemo pravi sporazum na međunarodnoj razini za razdoblje nakon isteka roka za važenje Kyoto protokola, a to je 2012. i ne učinimo to tada, mislim da nas čekaju ozbiljne nevolje", kazao je Blair pred parlamentarnim odborom.
Upitan ima li svijet sedam godina za primjenu mjera o klimatskim promjenama prije nego problem dođe na naplatu, Blair je odgovorio potvrdno.
Europska unija, Japan i većina zemalja industrijaliziranog svijeta nametnule su obvezna smanjenja emisija stakleničkih plinova do kojih dolazi sagorijevanjem fosilnih goriva u sklopu Kyoto protokola.
Američki predsjednik George W. Bush povukao se iz Kyoto protokola 2001. tvrdeći da će on naštetiti američkom gospodarstvu i da su iz njega izuzete zemlje u razvoju. On daje prednost pozivanju američkih tvrtki da se pridruže programima dobrovoljnog smanjenja emisija.
Blair je kazao da su ciljevi ključni za svaki sporazum koji će uslijediti nakon Kyoto protokola. "To se jedino može postići ako postoji zakonski okvir koji u konačnici u sebi sadržava ciljeve. Ako se ne dosegne ta točka, postoji opasnost da nikad neće biti pravih poticaja privatnom sektoru da snažno ulaže u zelene tehnologije", kazao je Blair.
Ministri zaštite okoliša u Montrealu su u prosincu lani dogovorili plan rada da se produži Kyoto i da se vode razgovori o tome da se u zakonski okvir u budućnosti uključe SAD i zemlje u razvoju.