FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nedonoščad jednako uspješna u životu kao i bebe s normalnom težinom

Autor: ;mhaj;
ZAGREB/NEW YORK , 19. veljače 2006. (Hina) - Nakon ulaska u ranedvadesete, osobe koje su rođene kao nedonoščad s iznimno niskomporođajnom težinom većinom imaju izglede da nastave sasvim normalanživot, poput beba koje su rođene s uobičajenom težinom, ustvrdili sukanadski znanstvenici, prenosi AP.
ZAGREB/NEW YORK , 19. veljače 2006. (Hina) - Nakon ulaska u rane dvadesete, osobe koje su rođene kao nedonoščad s iznimno niskom porođajnom težinom većinom imaju izglede da nastave sasvim normalan život, poput beba koje su rođene s uobičajenom težinom, ustvrdili su kanadski znanstvenici, prenosi AP.

Znanstveni tim na čelu s dr. Saroj Saigal sa Sveučilišta McMaster u Hamiltonu u Ontariju, usporedio je postignuća 149 osoba čija je porođajna težina bila ispod 1000 grama i 133 osobe koje su pri porodu imale normalnu porođajnu težinu, u dobi od 22 do 25 godina. Oni su pratili razvoj spomenute skupine nedonoščadi koja je došla na svijet kasnih 70-tih i ranih 80-tih od samog rođenja, preko djetinjstva do adolescentske dobi, izvijestio je Reuters.

Četrdeset osoba iz spomenute skupine imalo je oštećenja poput cerebralne paralize, sljepila, autizma, manja ili veća mentalna oštećenja, a osam ih je bilo u potpunosti nesposobno za bilo kakvu vrstu obrazovanja.

No, kada je riječ o preostalim mladićima i djevojkama iz spomenute skupine, nije bilo bitne razlike u uspjehu u usporedbi sa skupinom koja je imala normalnu porođajnu težinu.

Iz skupine zdrave nedonoščadi, 82 posto ih je na vrijeme i s uspjehom završilo srednju školu, a iz druge skupine to je postiglo 87 posto mladih. Kada je riječ o ukupnom broju godina obrazovanja do završetka određenog obrazovnog stupnja, bivša "nedonoščad" bila su uspješnija sa prosjekom od 13,9 godina, prema 14,5 godina koliko je na obrazovanje potrošila druga skupina.

Slično je bilo i kod rezultata kod stalnog zaposlenja. U prvoj skupini je stalno zaposlenje pronašlo 48 posto osoba, u odnosu na 57 posto iz druge skupine, neovisno i samostalno ih iz prve skupine živi 42 posto u odnosu na 53 posto iz druge, a u zajednici s drugom osobom ili u braku iz prve skupine živi 23 posto, a iz druge 25 posto mladih.

Rezultati istraživanja objavljeni su u Journal of the American Medical Association. Većina mladih koji su sudjelovali u istraživanju bili su iz stabilnih brakova s oba roditelja, a o njihovu zdravlju računa je vodio kanadski Državni sustav zdravstvene zaštite.

"Dugoročni dobri rezultati razvoja djece rođene s niskom porođajnom težinom sigurno se mogu još poboljšati, ako se primijeni još učinkovitiji nadzor i ako se primijeni još bolji zdravstveni sustav te psihosocijalne intervencije koje su potrebne u nekim obiteljima", smatraju liječnici sa Sveučlilišta u Clevelandu koji se bave istom tematikom, dr. Maureen Hack i dr. Nancy Klein.

(Hina) xmh ymaš

An unhandled error has occurred. Reload 🗙