"Hrvatska je izrazila želju i namjeru za nastavkom svih vidova suradnje koje imamo do sada uključujući školovanje naših časnika ovdje u Americi i u Marshall centru u Njemačkoj", rekla je Grabar-Kitarović novinarima nakon susreta s Gordonom.
Grabar-Kitarović je susret s Gordonom u Pentagonu ocijenila kao "otvoren, konstruktivan, vrlo prijateljski".
Bilo je govora o suradnji Hrvatske i SAD-a na putu Hrvatske u članstvo NATO-a i ministrica je izvijestila o vojnim reformama koje Hrvatska provodi kako bi se prilagodila standardima Sjevernoatlantskog saveza.
Jedna od tema razgovora bila je i vojna vježba "ARIEX 06." koja će se održati od 27-31. ožujka u Lori u Splitu u okviru Američko-jadranske povelje i u kojoj osim tri članice Povelje, Hrvatske, Albanije i Makedonije sudjeluju i Sjedinjene Države kao i još neke zemlje uključujući Mađarsku i Poljsku.
Ta pomorsko-kopnena vježba "se prvi put priprema na toj razini i tih je razmjera i s dalekosežnim učincima za jačanje sigurnosti u regiji i širem području Europe", rekla je Grabar-Kitarović.
Tijekom ARIEX-a 06. uvježbavat će se koordinacija i djelotvorno sprječavanje širenja oružja masovnog uništenja.
Grabar-Kitarović je kazala kako bi Hrvatska željela nastaviti suradnju u okviru Sigurnosne inicijative za sprječavanja širenja oružja masovnog uništenja (PSI) u kojoj sudjeluje zajedno s još više od 60 zemalja.
Navela je kako je Gordonu sugerirala održavanje vojne vježbe u okviru PSI inicijative i sporazuma Shipboarding Agreement koji je Hrvatska potpisala sa Sjedinjenim Državama promičući suradnju u sprječavanju kretanje i prenošenje oružja za masovno uništenje i s njim povezanih materijala morskim putem.
Grabar-Kitarović je kazala kako je američka strana prihvatila ovu ideju kao "vrlo dobru inicijativu" na kojoj će dvije strane "nastaviti raditi".