"Zadivljen sam kako se u SAD-u i Kanadi poštuje vlastita država i identitet, a istovremeno uvažavaju drugi i drugačije", istaknuo je Bandić dodajući da to trebamo učiti od Kanađana i Amerikanaca.
S tim u vezi naveo je kako ga je zadivilo vojno groblje Arlington U Washingtonu i da je nakon toga još čvršći u odluci o gradnji Muzeja Domovinske zahvalnosti i spomenika Domovinskog rata na potezu od koncertne dvorane Lisinski, odnosno zgrade Matice iseljenika do zgrade Poglavarstva, a o čemu je već prije dogovarao s premijerom Ivom Sanaderom.
Posjet Arlingtonu još je više učvrstio tu odluku i potrebu da se na spomenik uklešu imena svakog hrvatskog branitelja poginulog u Domovinskom ratu, rekao je.
Pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Pavle Kalinić tome je dodao kako Amerikanci imaju ispisano ime svakog svog vojnika poginulog u Vijetnamu, a mi ne znamo ni kada je rat počeo i završio niti tko su žrtve.
Gradonačelnik Bandić rekao je da je na proslavu Dana Zagreba, 31. svibnja pozvao gradonačelnike gradova koje je posjetio te da je dogovorena kulturna suradnja i razmjena srednjoškolaca završnih razreda, studenata i postidiplomaca.
Naveo je da je s predsjednikom Hrvatske bratske zajednice Bernardom Luketichem i suradnicima razgovarao o poslovnoj suradnji. Našim iseljenicima predstavio sam projektne prioritete u razdoblju do 2009. i pozvao ih u javno-privatno partnerstvo, odnosno da investiraju u dječje vrtiće, domove za starije ljude i garaže.
Na pitanje je li hrvatskim iseljenicima ponudio da investiraju u velike projekte, u gradnju Sveučilišne bolnice ili Maksimirski stadion, Bandić je dogovorio da nije, jer zna da oni nemaju oko 150 do 200 milijuna eura koliko bi trebalo uložiti u primjerice Sveučilišnu bolnicu.
Rekao je također da je Hrvatskoj bratskoj zajednici dodijeljen prostor u Draškovićevoj ulici i da će se investirati u uređenje.
Za posjeta SAD-u Bandić je nazočio i molitvenom doručku koji je priredio predsjednik SAD-a George Bush.