U školskoj godini 2004./2005. zabilježeno je preko 2000 slučajeva nasilja u školama, što je prosječno 1,5 slučaj po školi, rekao je pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i športa Martin Oršolić u Izviješću o prevenciji nasilja u školama.
U 1.424 slučaja poduzete su odgojne mjere prema učenicima, od čega 50 isključenja iz škole, istaknuo je Oršolić ocjenivši kako se nasilje ne rađa i nema uzrok u školi, već je to širi društveni fenomen koji se javlja u određenim društvenim skupinama izvan škole. Rekao je i kako će Ministartsvo za preventivne programe u 2006. izdvojiti blizu 15 milijuna kuna.
Milan Matijević (Učiteljska akademija) rekao je da djeca u školi provedu 175 dana dok su 190 van nje, zapitavši tko u tom slučaju odgaja djecu, aludirajući na utjecaj medija, interneta i dr. Najviše se agresivnosti u školama javlja krajem školske godine, kazao je Matijević zauzevši se za preispitivanje instituta prosječnog općeg uspjeha u školi, od čega je odustala većina europskih zemalja.
Marija Lugarić (SDP) drži kako je škola obezvrijeđena zbog poremećenih društvenih vrijednosti te znanja i obrazovanja koji su na zadnjem mjestu tih vrijednosti. Programe prevencije najlakše je izglasati a problem ih je provoditi, rekla je istaknuvši nužnost povećanja plaća prosvjetarima, zapošljavanje stručnih suradnika i poboljšanje sveukupne atmosfere u školama, kako ne bi došlo do generiranja straha koji pak rađa nasilje u školama.
Predstavnici školskih sindikata ukazali su na rastuće nasilje učenika i roditelja prema nastavnicima, upozorivši na neriješen problem nastavnika žrtava nasilja a koji se zbog doživljenih trauma nisu u stanju vratiti u škole.