FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Čobanković: Potvrđena sumnja u kravlje ludilo

Autor: ;tdel;
ZAGREB, 17. veljače 2006. (Hina) - Ministar poljoprivrede, šumarstva ivodnoga gospodarstva Petar Čobanković je u četvrtak navečer naizvanrednoj konferenciji za novinare izvijestio da su tri testiranja uHrvatskom veterinarskom institutu pokazala sumnju da je jedna krava uHrvatskoj oboljela od kravljeg ludila.
ZAGREB, 17. veljače 2006. (Hina) - Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković je u četvrtak navečer na izvanrednoj konferenciji za novinare izvijestio da su tri testiranja u Hrvatskom veterinarskom institutu pokazala sumnju da je jedna krava u Hrvatskoj oboljela od kravljeg ludila.

Konačni rezultati koji će potvrditi ima li ta krava ili nema goveđu spongiformnu encefalopatiju (GSE) znat će se u srijedu, možda već i u utorak nakon što se iz Referalnog instituta u Waybridgeu (Velika Britanija) dobiju rezultati analize uzoraka moždanog tkiva te krive, rekao je ravnatelj Laboratorija za animalne spongiformne encefalopatije Hrvatskog veterinarskog instituta Branko Šoštarić.

U slučaju konačne potvrde te bolesti to bi bio prvi slučaj kravljeg ludila u Hrvatskoj.

Ministar Čobanković rekao je da se građani trebaju osjećati potpuno sigurno jer da upravo način na koji je uzet uzorak i proslijeđen u laboratorij dokazuje funkcioniranje sustava i ono što je najbitnije da nema nikakve bojazni za zdravstvenu ispravnost hrane svih proizvoda koji su označeni.

Ministar je istaknuo da u Hrvatskoj na snazi zakon koji određuje da sva goveda starija od 30 mjeseci pri redovitom klanju moraju biti pretražena na kravlje ludilo, pa se tako na legalnom tržištu ne može pojaviti meso koje nije testirano. Tako je i uzorak moždanog tkiva sumnjive krave proslijeđen na testiranje u Hrvatski veterinarski institut u Zagreb.

Rekao je da je riječ o kravi staroj pet godina simentalske pasmine s jednog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva koja je 13. veljače bila upućena u klaonicu na redovito klanje bez uočljivih simptoma ili bilo kakvih sumnji na neku bolest. Ta je sumnjiva krava imala dva teleta, koja se nalaze na istom gospodarstvu, koje inače ima ukupno 11 goveda. Krava je iz domaćeg uzgoja, "majka" joj je izlučena iz uzgoja 2004., "otac" također, kao i raniji preci. "Majka" i "baka" su porijeklom iz uvoza. Oboljela krava ima dvije živuće "sestre" s poznatim nam vlasnicima, rekao je ministar Čobanković, koji nije htio reći iz koje je zemlje porijeklo krave kao niti iz koje je farme u Hrvatskoj, jer je riječ "o sumnji na bolest, a ne o potvrđenom slučaju".

U klaonici gdje je krava obrađena toga dana zaklane su još dvije krave. Odmah po dobivanju rezultata iz laboratorija naređeno je izoliranje trupova sva tri goveda i strogi veterinarski nadzor. I otpad pri klanju izoliran je i stavljen pod strogi nadzor. Na tom obiteljskom gospodarstvu zabranjeno je dovođenje novih životinja kao i promet s preostalih 11 koje se nalaze na gospodarstvu. Ukoliko referalni laboratorij u Waybridgeu potvrdi da je krava oboljela od kravljeg ludila cijelo stado će se eutanizirati uz provođenje temeljite dezinfekcije, rekao je ministar Čobanković.

Naglasio je da je u Hrvatskoj od 1997. na snazi zabrana upotrebe mesno-koštanog brašna od preživača kao rizične hrane, a od 2001. na snazi je zabrana mesno-koštanog brašna od svih sisavaca. Također se od 2001. provode testiranja na GSE i do 15. veljače 2006. pretraženo je oko 72.635 uzoraka.

Ministar je rekao kako ne očekuje da će Hrvatska imati neke štete ukoliko se potvrdi da ima kravlje ludilo, i da joj se neće zabraniti izvoz junećeg mesa u zemlje EU, jer je i prije (zbog uvoza) bila svrstana u zemlje 3. rizične skupine.

Ravnatelj Uprave za veterinarstvo Mate Brstilo rekao je da je u Hrvatskoj funkcionira sustav objekata, klaonica koje su u upisniku, pod kontrolom i da nema šanse da nešto u javnu potrošnju dođe, a da nije prošlo kontrolu i da bude opasno za čovjeka. To se može dogoditi samo na neki nelegalni način. Rekao je da su za čovjeka najopasnija rizična tkiva - mozak, leđna moždina i neke druge unutarnje žlijezde životinja.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙