FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Otvorena izložba o povijesti cipela u Etnografskom muzeju

Autor: ;agrb;
ZAGREB, 16. veljače 2006. (Hina) - Izložba "Koje dobre šuze - šetnjakroz povijest obuće", koja prikazuje povijesni razvitak obuće odantike do danas, otvorena je večeras u Etnografskom muzeju.
ZAGREB, 16. veljače 2006. (Hina) - Izložba "Koje dobre šuze - šetnja kroz povijest obuće", koja prikazuje povijesni razvitak obuće od antike do danas, otvorena je večeras u Etnografskom muzeju.

Među dvjestotinjak pari cipela mogu se vidjeti rimske sandale, muške cipele talijanskih seljaka iz 16. stoljeća, elegantne ženske cipele s kraja 18. stoljeća s petom "Madame Pompadour", čizme bana Jelačića.

Uz povijesne, izložene su i novije cipele, koje su u vremenu u kojem su nošene dobile kultni status, među ostalim, to su "platformke" iz "disco ere", hipijevske "sajmonice" i punkerske Dr. Martens.

I proslavljena obuća naših sportaša, Dražena Petrovića, Janice i Ivice Kostelića, Ivana Ljubičića, dobila je mjesto na izložbi.

Posebno je obrađena tema obuće u seoskim zajednicama u Hrvatskoj te obućarski obrt i rukotvorstvo u Zagrebu i okolici.

Obuća je oduvijek imala brojna značenja i kroz nju su se ocrtavale ljudske osobine kao što je potreba za korisnim, udobnim, lijepim, prestižnim, znakovitim ili simboličnim, rekao je Damodar Frlan, ravnatelj Etnografskog muzeja. Sve te značajke mogu se prepoznati u primjercima obuće izloženim na izložbi, dodao je.

Autorica likovnog postava je Nikolina Jelavić Mitrović, a autorice izložbe Aida Brenko i Vesna Zorić.

Među izlošcima je vrijedna građa Etnografskog muzeja s kraja 19. i početka 20. stoljeća, a osim etnografske građe izloženi su i primjerci iz fundusa drugih hrvatskih muzeja, Arheološkog muzeja, Muzeja za umjetnost i obrt, Muzeja Grada Splita.

Tema obuće na izložbi je obrađena i s gledišta simbola, poznat je fetišizam prema cipelama, a simbolizam je vidljiv i u bajkama u kojima je čarobna obuća prelazak u drugi svijet.

Vrsta i naziv materijala od kojeg je obuća napravljena, njezin oblik i ukras ili način izradbe, pružaju niz podataka o kulturnim, gospodarskim i političkim prilikama određenog razdoblja. Prema vanjskim znacima obuća postaje simbol identiteta spolnog, dobnog, vjerskog, profesionalnog ili etničkog.

Izložba će biti otvorena do 4. lipnja i dotad će se organizirati predavanja, modne revije obuće, radionica plesa (step). Umjesto ulaznice posjetioci dobivaju žlicu za obuvanje cipela.

Otvorivši izložbu, Duško Ljuština, član Gradskog poglavarstva zadužen za kulturu, najavio je da će Grad Zagreb ove godine uložiti sredstva u obnovu Etnografskog muzeja.

(Hina) xag ymć

An unhandled error has occurred. Reload 🗙