Taj je sustav od danas dostupan na internetskoj adresi (http://hrcak.srce) trenutačno ga u početnoj fazi rabe uredništva 20-ak domaćih znanstvenih i stručnih časopisa.
"Hrčak" je rezulatat rada multidisciplinarnoga tima u kojemu su sudjelovali stručnjaci Srca, Hrvatskoga informacijskog društva (HID) te stručnjaci s područja informacijskih znanosti i knjižničarstva iz knjižnica Instituta Ruđera Boškovića (IRB) i Plive. Projekt je financiralo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa (MZOŠ) u trajanju od godinu i pol u sklopu programa i-projekata, a podržali su ga HID i IRB.
Sustav su predstavili voditelj projekta Miroslav Milinović i Tibor Toth, član projektnoga tima iz HID-a, koji su istaknuli da je njihov cilj bio izgraditi ga tako da uredništvima hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa znatno olakšaju postupak elektroničkoga objavljivanja.
Korisnicima pak žele omogućiti pristup, pregledavanje i pretraživanje pojedinačnoga časopisa ili više njih kroz jedinstveno sučelje.
Kako je rekao Toth misao vodilja bila je da projekti koji se financiraju novcima hrvatskih poreznih obveznika moraju biti javno dostupni.
Dodao je da je analiza dostupnosti naših znanstvenih i stručnih časopisa pokazala da od njih 200-njak, a pretežito ih financira MZOŠ, samo mali broj ima uredne web stranice.
Zato su očekivanja "Hrčka" koji je, kako smatra Milinović, jednostavan sustav dostupan korisnicima, da se na tome portalu u što skorije vrijeme nađe oko 50 posto domaćih znanstvenih i stručnih časopisa.
U izradi portala korištena su iskustva Srca u području istraživanja i primjene web tehnologije, a sustav je modularan i proširiv.
(Hina) xipet ymc