Na području vanjske politike filozof je slovenskom premijeru savjetovao neka izbjegava okretanje od EU-a prema Amerikancima.
Utjecajni filozof i član utjecajne skupine intelektualaca u vrijeme "slovenskog proljeća" u kasnim 80-im godinama, također je ocijenio da bi predsjednik države Janez Drnovšek svojim Pokretom za pravdu i razvitak mogao preuzeti interese "poniženih i uvrijeđenih" birača, dakle ulogu koju je deset godina u opoziciji imao sadašnji premijer Janez Janša.
Hribar je u razgovoru za Delo ispričao kako je presudno utjecao na sadašnjeg premijera Janeza Janšu kad je trebalo odlučiti o tome hoće li Slovenija istupiti iz Jugoslavije jer ga je nagovorio da se složi s održavanjem referenduma na kojemu su se građani odlučili za samostalnost.
"Janšu sam krajem 1990. uvjerio da je potrebno ići na referendum budući da je njegovo mišljenje bilo odlučujuće, a on je u to vrijeme prema ideji bio skeptičan jer nismo bili vojnički spremni", rekao je Hribar u razgovoru za ljubljansko "Delo", dodajući da je s tadašnjim ministrom obrane, a sadašnjim premijerom još uvijek u "kolegijalnim odnosima".