FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sutra sabor ujedinjenja HSLS-a i LS-a

Autor: ;dmak;
ZAGREB, 10. veljače 2006. (Hina) - Nakon što su koncem prošle godinečelnici HSLS-a i LS-a Ivan Čehok i Zlatko Benašić potpisali ugovor oudruživanju, te će se dvije stranke na sutrašnjem Saboru ujediniti ujednu.
ZAGREB, 10. veljače 2006. (Hina) - Nakon što su koncem prošle godine čelnici HSLS-a i LS-a Ivan Čehok i Zlatko Benašić potpisali ugovor o udruživanju, te će se dvije stranke na sutrašnjem Saboru ujediniti u jednu.

Nova će stranka nositi ime HSLS, ali će promijeniti dozadašnji znak.

U roku od 30 dana moraju se održati skupštine obiju stranaka, nakon čega će i formalno LS biti inkorporiran u HSLS.

Stranački čelnici isticali su da je sukladno anketama i izbornim rezultatima dogovoreno da će predsjednika nove stranke ponuditi HSLS, a LS dvoje potpredsjednika, te da će odnos snaga u središnjem tijelu stranke biti 60 prema 40 za HSLS.

Po ocjeni čelnih ljudi dviju stranaka novi HSLS sebe vidi kao predvodnika liberalnih ideja, koji je otvoren za suradnju sa svim strankama centra.

Prije ujediniteljskog, sutra će obje stranke održat i svoje stranačke sabore.

HSLS je osnovan je u svibnju 1989. pod imenom Hrvatski socijalno liberalni savez, a bio je prva demokratska stranka osnovana u Hrvatskoj za vrijeme komunističkog režima. U 17 godina rada od HSLS-a nastale su još dvije stranke - nakon prvog raskola LS, a nakon drugog Libra.

Prvi predsjednik HSLS-a bio je Slavko Goldstein, a Dražen Budiša to je postao 1990.

Od veljače 1996. do 7. sabora HSLS-a u studenome 1997. predsjednik HSLS-a bio je Vlado Gotovac, a tada je za predsjednika stranke ponovo izabran Budiša.

Na tom je stranačkom saboru došlo do raskola nakon kojeg Gotovac okuplja dio HSLS-ova članstva i osniva Liberalnu stranku (LS) kojoj postaje predsjednikom.

Osnova neslaganja između dviju frakcija unutar HSLS-a bila su oprečna stajališta o koaliranju s HDZ-om na lokalnim razinama. Dok se Gotovac zauzimao za stvaranje koalicija samo s oporbenim strankama, Budiša i njegovi pristalice su na lokalnim razinama stvarali koalicije s HDZ-om.

No, na parlamentarnim izborima 2000., Budišin HSLS je u koaliciji s SDP-om došao na vlast.

Potpredjsednikom Vlade Budiša je postao u ožujku 2002. da bi četiri mjeseca poslije, nezadovoljan koalicijom s SDP-om i radom Vlade s još nekim članovima HSLS-a izišao iz Vlade i koalicije u Hrvatskom saboru.

S obzirom da se s tim njegovim potezom nisu suglasili svi članovi HSLS, neki su ostali u Vladi i uz SDP u Saboru. Poslije su osnovali Libru.

Neopozivu ostavku na mjesto predsjednika HSLS Budiša je podnio 17. prosinca 2003, a vršiteljem dužnosti stranačkog predsjednika postaje Ivan Čehok. Na 11. saboru HSLS-a održanom u siječnju 2004. izabran je za predsjednika HSLS-a.

Nakon raskola u HSLS-u i osnivanja LS 1997. na čelu te stranke do srpnja 2000. bio je Vlado Gotovac. Zbog njegove bolesti jedno je vrijeme dotadašnji potpredsjednik LS-a Zlatko Kramarić bio vršitelj dužnosti predsjednika stranke.

U prosincu 2000. Gotovac je umro, a na stranačkom Saboru Kramarić je izabran za predsjednika. Na tom je mjestu ostao do siječnja 2003. kada je za predsjednika stranke izabran Ivo Banac.

Njega je na stranačkom Saboru u listopadu 2004. pobijedio Zlatko Benašić, sadašnji predsjednik LS-a.

(Hina) xdm ysšh

An unhandled error has occurred. Reload 🗙