Liberalna stranka stapa se s Hrvatskom socijalno-liberalnom strankom, stranka će nositi ime HSLS, ali će se promijeniti njezin znak, rekao je Vojković, istaknuvši da je to prvi put da se na taj način ujedinjuju dva pravna subjekta.
Zapreka za ujedinjenje nema i sva su pitanja razriješena, čak i u Splitu, gdje je u početku bilo najviše otpora.
Nakon sabora, u roku od 30 dana moraju se održati skupštine obiju stranaka, nakon čega će i formalno LS biti inkorporiran u HSLS.
Novi HSLS, rekao je Vojković, sebe vidi kao predvodnika liberalnih ideja i okupljanja takvih orijentacija.
Surađivat ćemo sa svim strankama centra, a najveći broj hrvatskih birača upravo je u centru, koji nije dovoljno zastupljen u političkom životu Hrvatske, kazao je Vojković.
Mi sada, prije ujedinjenja, kao HSLS imamo oko pet posto potpore biračkog tijela, a prije nekoliko godina imali smo samo jedan posto. S ovim iskustvom koje imamo, ujedinjeni, izići ćemo s novim programom, a očekujemo da će Split postati najvećim centrom HSLS-a, kakav je bio i prije, rekao je Vojković.
Odgovarajući na upite, rekao je da su se HSLS-u javili i mnogi njegovi ugledni bivši članovi koji sada nisu ni u LS-u, ni u HSLS-u, te da su najavili svoj pristup.
Bivši predsjednik LS-a u Splitu, koji je svojedobno bio izbačen iz HSLS-a, Miro Buličić bit će obični član stranke, a na prijedlog LS-a vjerojatno će mu se povjeriti uloga direktora stranke, odnosno osobe koja će se baviti financijskim pitanjima HSLS-a, rekao je.
Odgovarajući također na pitanje, kazao je da HSLS nema kontakte s Draženom Budišom no, kako je rekao, čuo je da je Budiša dao potporu ujedinjenju.
Nije realno očekivati da se Budiša, koji je običan član stranke, ponovno aktivira na nekoj od dužnosti u HSLS-u, rekao je. Pozicija Đurđe Adlešić, koja će biti kandidat za predsjednika stranke, toliko je jaka da pokraj nje ne bi mogao proći ni jedan kandidat za mjesto predsjednika HSLS-a, rekao je Vojković.