HUS je ovim činom dobio 12 tisuća novih članova, te je sada po brojnosti treća sindikalna središnjica u Hrvatskoj. Predsjednik HUS-a Ozren Matijašević rekao je kako taj sindikat sada ima više od 50 tisuća članova te da je zastupljen u svim gospodarskim i industrijskim djelatnostima, uključujući i pet velikih državnih brodogradilišta.
Bruno Bulić je rekao da se Sindikat Istre i Kvarnera odlučio na udruživanje s HUS-om zato što se taj sindikat pokazao vjerodostojnim socijalnim partnerom u pregovorima s Vladom i poslodavcima.
Obojica sindikalnih čelnika ustvrdila su da je hrvatska sindikalna scena u dosta, kako su rekli, raspadajućem stanju. Bulić je pritom posebno prozvao SSSH, kazavši kako je taj sindikat pokazao da njime vlada novac, zbog čega je, po Bulićevu mišljenju, SSSH razjedinjen i uništen.
Matijašević je, međutim, poručio da HUS ne misli sudjelovati u međusindikalnom ratu i time pridonijeti daljnjem urušavanju hrvatske sindikalne scene, opterećene sukobima, nejasnim stavovima i zanemarivanjem interesa radnika. Po riječima te dvojice sindikalnih čelnika, HUS će se ubrzo promovirati i na međunarodnoj sindikalnoj sceni, a na domaćem planu posebnu će pozornost posvetiti reformama u zdravstvenom i mirovinskom sustavu, turizmu i ugostiteljstvu, te brodogradnji.