Na prvom je mjestu po broju podnesenih zahtjeva ponovno, 17. put zaredom, Njemačka koja je zabilježila 5802 zahtjeva. Slijedi Francuska s 3497 zahtjeva, dok je SAD skočio sa šestog na treće mjesto. Amerikanci su pristupili sustavu utemeljenom na madridskom sporazumu prije samo dvije godine.
"U 2005. jako je porastao broj zahtjeva američkih kompanija, dosegnuvši stopu od čak 64 posto", konstatirao je pomoćnik direktora WIPO-a Ernesto Rubio. "Smatramo da će se u SAD-u sljedećih godina i dalje širiti primjena madridskog sustava budući da sve više kompanije postaje svjesno njegovih prednosti", dodao je.
U okviru međunarodnog sustava registracije robnih žigova kojim upravlja WIPO vlasnik može jednostavnim podnošenjem zahtjeva zaštititi žig u nizu zemalja za razdoblje od 10 godina.
Prvi je puta Kina stekla status zemlje u kojoj kompanije najčešće traže zaštitu međunarodnog robnog žiga, konstatirala je agencija UN-a. Prošle je godine kao "ciljno odredište zaštite" najčešće spomenuta Kina, navedena čak 13.576 puta od ukupno 356.476 navedenih "odredišta" u zahtjevima za registracijom robnih marki.".
"Činjenica da je Kina na vrhu označenih zemalja za zaštitu pokazuje da je ta zemlja jako atraktivno tržište i da se tamo pokreće sve više poslovnih projekata s brandiranom robom", objasnio je Rubio.